U2’nun Zirve Noktası “The Joshua Tree”

70’li yılların ikinci yarısında temelleri atılan İrlandalı rock topluluğu U2, 1980’de ilk albümü “Boy” ile müzik sahnesinde adından söz ettirmeye başlasa da küresel manada tanınırlığa ulaşmalarını ve bir anlamda da üst lige çıkmalarını sağlayan albümleri “The Joshua Three” olur. Grubun müzikal zirvesi olarak kabul edilen, beşinci stüdyo albümü “The Joshua Tree”, Island Records etiketiyle 9 Mart 1987’de piyasaya sürülür.

Albüm, barındırdığı “Where The Streets Have No Name”, “I Still Haven’t Found What I’m Looking For” ve “With or Without You” gibi hitlerin lokomotifliğinde, topluluğun kariyerinin en mühim temel taşlarından olur. İngiltere tarihindeki en hızlı satan albüm ve bir milyondan fazla CD satan ilk albüm sıfatlarını kazanırken, İngiltere listelerinde toplam 201 hafta geçirir.

20’den fazla ülke müzik listelerinde ilk sırada yer alırken Bono, The Edge, Adam Clayton ve Larry Mullen Jr.’dan kurulu topluluğun, ABD’de 1 numara olan ilk albümü olur.

Peki, albümün kayıt süreci nasıl ilerler.

İlk etapta grup, bir önceki albümleri The Unforgettable Fire’ın başarısında da imzası bulunan yapımcılar Brian Eno ve Daniel Lanois ile yeniden çalışmak ister. Böylelikle, 1986 yılının sonlarında bir albüm çıkarmayı planlayan ekip, o yılın Ocak ayında Wicklow Dağları’nın eteklerinde, İrlanda’nın Rathfarnham kentinde bulunan Danesmoate House’da bir stüdyo kurar.

Planları, burayı ilham almak için bir kayıt alanına çevirmek ve 1984’te The Unforgettable Fire’ın kayıt oturumları için Slane Kalesi’nde olduğu gibi müzikal bir atmosfer yaratmak için kullanmaktır. Öyle de olur.

Kayıtlar tamamladıktan sonra Bono “bir albümden/kayıttan ne kadar memnun olunabilirse o kadar memnun olduğunusöyler ve The Joshua Tree’yi ilk çıkışlarından bu yana en eksiksiz albümleri olarak nitelendirir. Bas gitarist Adam Clayton ise Danesmoate House’u 1987’de satın alır ve evi yapar.

Amerikan turne deneyimlerinden, edebiyatından ve politikasından esinlendikleri albümün çıkış şarkısı olarak “With or Without You” 21 Mart 1987’de piyasaya sürülür ve o dönem grubun en başarılı şarkısı olarak ABD listelerinde ilk sırada yer alır.

“I Still Haven’t Found What I’m Looking For”un müzik videosu 12 Nisan 1987’de grup Joshua Tree turnesi sırasında konser için şehirdeyken Las Vegas’taki Fremont Caddesi’nde çekilir ve onu, albümden çıkan diğer şarkılar “Where the Streets Have No Name” ile “In God’s Country” izler.

“One Tree Hill” ise grubun ilk kez 1984’te The Unforgettable Fire Turnesi sırasında Auckland’da tanıştığı, Yeni Zelanda yerli halklarından Maorili Greg Carroll’un anısına yazılmıştı. Zaman içinde Bono ile çok yakın arkadaş olan ve grup için roadie olarak çalışan Carroll, Temmuz 1986’da Dublin’de bir motosiklet kazasında yaşamını kaybeder.

Albümün ismi ve kapak görseline gelince.

Grup Aralık 1986’da, üç günlük fotoğraf çekimi için bir otobüsle Corbijn ve Averill eşliğinde Kaliforniya’daki Mojave Çölü çevresine gider. İlk günün çekimlerinden sonra akşam Corbijn gruba Joshua ağaçları, Amerikan Güneybatı çöllerindeki dayanıklı ve eğri büğrü bitkiler hakkında bilgi verir. Ertesi gün ise Bono albümün isminin “The Joshua Tree” olması gerektiğini söyleyecektir.

“The Joshua Tree”, grubun en çok satan albümüdür. Dünya genelinde 25 milyon kopyalık satış rakamına ulaşırken, 1987 Grammy Ödülleri’nde ise rekor kırarak ‘Yılın Albümü’ ve ‘En İyi Rock Performansı’ ödüllerini kucaklar.

What's your reaction?

tr_TRTurkish