Turner Ödülü sahibi Mark Wallinger, futbol topunu tuvale dönüştürdü

2007 yılında Turner Ödülü’nü kazanan Mark Wallinger, bir futbol topunu tuval olarak kullandığı One World adlı yeni bir çalışma yarattı. Bu parça, 1914’te, Birinci Dünya Savaşı’nda her iki taraftan askerlerin siperlerden çıktığı ve No Man’s Land’de hediyeleşip futbol oynamak için bir araya geldiği ünlü Noel ateşkesinden esinlendi.


Mark, 24 Aralık 1968’de, Apollo 8’in ay yörüngesinde çekilen ünlü “Earthrise” görüntüsünden ilham alıp Nasa’dan görüntüler kullanarak futbolu topunu başka bir dünyaya dönüştürdü: Uzayın derinliğinde gezinen huzurlu bir gezegeni tasvir eden kalıcı bir güzelliğin görüntüsüne…

Çalışma, Liverpool Bienali ve Birleşik Krallık’ın Birinci Dünya Savaşı yüzüncü yıllına ait sanat programı olan 14-18 NOW tarafından ortak olarak desteklendi. One World’ün sınırlı sayıda ( 2 bin) çoğaltılarak bazı futbol takımlarına dağıtılacak.

Projeden bahseden Wallinger, “Ateşkes’in 1918’de kabul edilmesinden 100 yıl sonra ve 1968’deki Noel arifesinde yayınlanan Earthrise fotoğrafından bu yana 50 yıl geçti. One World, bu değerli anların mirasına katkımdır. Dünya için barış mesajıdır. Savaşmayı bırakma ve oynamaya başlama zamanı. Güzel oyunu oynamayı. ”

 

itsnicethat.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish