Türkiye’nin deniz fenerleri drone kullanılarak fotoğraflandı

Oğuz Büktel bir fotoğraf ve deniz feneri tutkunu. Öyle ki neredeyse tüm boş zamanını fotoğraf çekmeye ayırıyor. Asıl projesi, Türkiye’nin deniz fenerlerini fotoğraflamak ise onun için bambaşka bir tutku haline gelmiş.

Ziyaret ettiği bazı deniz fenerlerini uygun açıdan fotoğraflama imkânı bulamayan fotoğrafçı, sorunu çözebilmek için bir drone edinmiş ve fotoğraf gezilerinde kullanmaya başlamış. Dünyada çok yaygınlaşmaya başlayan drone fotoğrafçılığını deniz fenerleri projesine uyarlayarak tarihi fenerleri havadan da fotoğraflayan Büktel, drone kullanmanın çok da kolay olmadığını ve katı kurallara uymak zorunda olunduğunu belirtirken altı ay süre içerisinde 21 tane tarihi fenerin drone ile fotoğrafını çekebilmiş.

Ahırkapı Feneri

“Fenerlere ulaşmak kolay değil, hem mesafeler uzak, hem her fenerin yakınına araç ile gidemiyor, tırmanmak ya da yürümek zorunda kalabiliyorsunuz, tripod, kamera, lenslere bir de drone’u eklemeniz gerekiyor, ama bu konuda şartları oldukça zorluyorum” diyor ve ekliyor, “amacım Türkiye’de yer alan 48 tarihi fenerin hepsini fotoğraflayabilmek, şu anda 34’e ulaştım, drone ile çekebildiğim 21 tanesi de hesaba katıldığında 27 tane fenere daha en az bir kez gitmem gerekiyor.”

Bozburun Feneri

Türkiye’de bilinen basılı halde üç adet deniz feneri kitabı bulunuyor, bunlar dışında Atlas dergisi tarafından basılan bir adet de kitapçık olduğunu söyleyen Oğuz Büktel, kendi projesinde amacının, hem tüm fenerleri ışıkları yanarken fotoğraflamak, hem de yeni drone tecrübesiyle daha önce bulunmayan bir deniz fenerleri hava fotoğrafları arşivi oluşturmak olduğunu belirtiyor.

Gelidonya Feneri

‘Drone ile fotoğraf çekerken, deniz fenerinin yanında iken farkedilemeyen çarpıcı coğrafyaların da farkına varmak işin keyfini artırıyor diyen Büktel’in bir adet deniz feneri fotoğrafı Atlas İstanbul dergisine kapak olurken, 18 adet deniz feneri fotoğrafı da derginin Mart sayısında yayınlanmış.

Mehmetçik Feneri

Oğuz Büktel’in deniz fenerleriyle ilgili fotoğraflarını kendi kurduğu internet sitesinde izleyebilir, diğer çektiği fotoğrafları ise Instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

Ölüce Feneri

Şile Feneri

Sivrice Feneri

Yelkenkaya Feneri

Yeşilköy Feneri

kapak fotoğrafı: Zonguldak Feneri

What's your reaction?

tr_TRTurkish