Tralalka’dan Ladies of Tralalka’ya Tanıdık Bir Müzik Yolculuğu

2010 yılının yazında iki şarkıcı Bulgaristan dağlarında tanışır ve polifonik halk şarkılarını toplamaya başlarlar. Bükreş–İstanbul treninde yeni bir grup kurmayı kararlaştırırlar. Vokal, gitar ve akordeonla başlarlar ve kısa süre sonra perküsyon, bas ve kemanı da katarak kadroyu genişletirler. Dans ve düşlerden alınan ilhamla güzel Doğu Avrupa ezgilerinin armonisiyle dinleyicilerini büyülerler.

Tralalka’nın repertuarı Polonya’dan Ukrayna, Rusya, Bulgaristan, Balkanlar ve Türkiye ve hatta Gürcistan’a kadar ulaşan geniş bir bölgenin halk şarkılarından oluşmaktadır. Grup, şarkılarını Fransız şansonları, funk, reggae ve ska türlerinin elementleriyle harmanlayarak aranje ediyor. Müzikleri giderek gelişiyor ve genişliyor ama ikili bazen de üçlü vokallerinden asla vazgeçmiyorlar.

Grup; Emma Greenfield (Vokal, Kornet), Petra Nachtmanova (Vokal) , Moss Beynon Juckes (Vokal, Keman), Bruno Q. (Gitar), Sven Bohling (Akordeon), Balcan (Darbuka, Cajon) ve Wukasch Ök-Güller (Bas)’den oluşuyor.

Büyüleyici Ladies of Tralalka, Tralalka’nın üç şarkıcısının hayata geçirdiğini bir a capella projesi. A capella grubunun Gürcü, Leh, Ukrayna, Rus, Bulgar, Makedon, Sırp, Bosna ve Türk halk şarkılarından oluşan geniş bir repertuvarı var. Düzenlemeleri, her şarkının havasına göre geleneksel ya da daha deneysel olabiliyor. Evlilik törenlerinden kutlamalara, caddelerden konser salonlarına kadar üçlü vokal grubu performans gösterdikleri her alanı müzikseverlerle doldurmayı başarıyor ve gülümsemeden gözyaşına bin bir türlü duyguyla onları müziğin güzelliğiyle sarıyor.

tr_TRTurkish