Tottenham, Amazon’da mağaza açan ilk kulüp olmaya yakın

Futbol piyasasından gelen sonra haberlere göre; İngiliz futbol kulübü Tottenham Amazon’un internet sitesinde kendi marka mağazasını kurarak türünün ilk örneği olacak bir perakende işbirliğine gidecek.

Bu işbirliği, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi Amazon’un şimdiye kadar önemli bir öncelik olarak görmediği bir alan olan lisanslı spor ürünlerine karşı yeni ilgi düzeyini işaret ediyor. İşbirlikleri bu kadarla da sınırlı değil. Ayrıca, Amazon perakende işi ile kulübün 2019-20 sezonu hakkındaki yeni bir belgesel dizisinin yayınını yapacak büyüyen Prime Video hizmeti arasında paralellik kuruyor.

Söylentilere göre mağaza lansmanı ile belgesel yayını birbirine destek olacak şekilde yapılacak. Bunun da ötesinde, kulübün lisans veren ortaklarına gönderilen ve Sportico tarafından onaylanan bir e-postaya göre Amazon, All or Nothing: Tottenham Hotspur‘u izleyen müşterileri mağazada alışveriş yapmaya teşvik etmek için güçlü pazarlama araçları kullanacak.

Bir Amazon yetkili bu konuda yorum yapmayı reddetti. Tottenham yetkililerinin tavrı da aynı.

Anlaşma, Amazon’un All or Nothing belgesel serisini ve Perşembe gecesi NFL maçları gibi canlı sporları içeren büyümekte olan sport medyası kolu ile daha çok birleştirmesi için potansiyel bir belgedir. Kimin neyi izlediğini bilmek, Amazon’un kendi pazarında bulunan ürünleri satışa sunmak için daha fazla veri elde etmesini sağlayacak.

All or Nothing serisinde Dallas Cowboys, Michigan Üniversitesi futbol takımı ve bir başka İngiliz Premier Ligi futbol kulübü Manchester City hakkında belgeseller de yer aldı. Amazon Prime Video ayrıca Fransız kulübü Paris Saint-Germain hakkında da dört bölümlük bir dizi yaptı.

Tottenham mağazası gibi ortaklıklar Amazon’a gelecekte kaynak medya ilişkilerinde ve futbol klubünün ilerideki ortaklıklarıyla görüşmeleri konusunda yardımcı olabilir.Tottenham, artık dünyanın en büyük çevrimiçi perakende mağazasında kendine özel vitrininde öncelikli yerleştirme yapabilir; bu, üst düzey futbol takımları arasında benzersiz bir girişim.

Yine söylenenlere göre; mağazada, doğrudan kulüp tarafından sağlanan ürünlerin yanı sıra, kulübün gelirini artıracak, daha yüksel telif getirecek başka lisanlı ürünler de olacak. Belgeselin ilk bölümleri Pazartesi günü gösterime girecek; mağazanın tam olarak ne zaman açılacağı belli değil.

Lansmanının, lisanslı spor ürünlerinde pazarın etkin güçlerinden Fanatics için de sonuçları olabilir. Kısa süre önce 6,2 milyar dolar değer açıklayan Fanatics, formalar, tişörtler ve markalı özel ürünler gibi ürünler için çevrimiçi mağaza da dahil olmak üzere sektörün her seviyesinde bir güç sahibidir. Tottenham açılış sayfasında 200’den fazla ürün var.

Maçlarını Londra’da oynayan Tottenham, dünyanın en zengin kulüplerinden biridir. Ekip, Deloitte’un yıllık sıralamasına göre 2018-19’da yaklaşık 521,1 milyon Euro ile Avrupa’da en çok kazanan sekizinci kulüp oldu. Kulübün kurumsal ortakları arasında Nike, Heineken ve Hugo Boss bulunuyor.

Ekip ayrıca kısa süre önce denizaşırı NFL oyunlarına, ragbi oyunlarına, konserlere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapacak 1,32 milyar dolar değerinde bir stadyumu bitirdi. Amazon’un stadın isim haklarıyla ilgilendiğini belirten şirketler arasında olduğu söyleniyor.

kapak fotoğrafı: AP / MICHAEL REGAN / DESIGNED BY MARIO PAULIS

kaynak

tr_TRTurkish