Gökkuşağı Hayalinden Sosyal Medya Fenomenliğine

Sanatçı Chinami Mori rengarenk etnik dokumalardan nefis bir kreasyon hazırladı.

Mori, kumaş çeşitlerinde, iplik ve örgülerinde gökkuşağına öykündü ve Saori olarak bilinen özgün bir Japon dokuma tekniğini kullanarak eğlenceli kombinasyonlar ortaya çıkardı. Yaptığı çalışmayı “Kurallar yok”, “Ben özgürce ve istediğim gibi rengârenk dokudum”, diye anlatan sanatçı, çalışmalarındaki sınır tanımazlık ve yaratma sürecindeki yaşananlardan fazlasıyla haz almış.

Üretimlerini yaparken büyükannesi Emiko neredeyse her gün stüdyoyu ziyaret etmiş ve eylem sanatının bu kusursuz formunun vücut bulmasını izlemiş.

Bir süre sonra Mori sevimli büyükannesinin yeni kreasyonu için en iyi model olduğunu fark etti ve böylece 93 yaşındaki neşeli büyükanne kamera karşısına geçti. Fotoğraflar Instagram dünyasına büyük bir etki yaratarak düştü. İlk birkaç fotoğrafın ardından Mori’nin takipçileri daha fazlası için talepte bulunmaya başladı.

93 yaşındaki büyükannenin sevimli ifadesi ve Mori’nin rengârenk, yaşayan dokumaları birlikte neşenin sanatsal patlamasını yarattılar.

Mori büyükannesi için “O benim dünyadaki en favori insanım”, diyor. Birlikte yaptıkları çalışmayı ise, “Benim için sadece çok eğlenceliydi ama büyükannem çok mutlu oldu” diye anlatıyor.

Sosyal medyanın kaygan zeminini bilenler içinse bu durum “Neşeli ve sevimli yüzün harika tasarımları kaplayan bir örtüsü” olduğu düşünebilir…

tr_TRTurkish