Tılsımlı Kediler Diyarı “Gotokuji Tapınağı”

Gotokuji, Tokyo’nun Setagaya bölgesinde bir Budist tapınağı. Tapınak, Maneki-neko’nun (beckon kedisi) iyi şans tılsımı efsanesinin doğduğu yer olarak meşhurdur.

Efsaneye göre, geleneksel Japon hükümeti olan Edo’nun son döneminde, Gotokuji Tapınağı’ndaki bir rahibin gözetimindeki bir kedi, bir fırtına sırasında bölgedeki feodal bir efendiyi korudu. Kedi, efendi ve hizmetkârlarına patisiyle işaret ederek yol gösterdi. Bundan dolayı bütün maneki-neko heykellerin patileri havadadır.

Dışarıdaki fırtınada yer yerinden oynarken efendi rahiple çay içti. Daha sonra teşekkür etmek için pirinç ve arazi bağışladı ve ailesi için mezarlık olarak da Gotokuji Tapınağını seçti.

Bugün ziyaretçiler, merhamet tanrıçası Kannon’un heykelinin etrafında sergilenen yüzlerce şanslı kedi figürünü görebiliyorlar. Ana bina ve zemin kedilerle noktalanırken, kedilerle ile ilgili sanat sokakları tapınağı çevreliyor.

http://3.64.165.64/kediler-dunyaya-nasil-yayildi/

Nasıl gidilir?

Gotokuji’ye Tokyo merkezinden ulaşım son derece kolay. Shinjuku istasyonundan Odakyu hattını Hon-Atsugi yönünde doğrudan Gotokuji istasyonuna götür. Yolculuk yaklaşık otuz dakika sürüyor. Tapınak, Gotokuji istasyonundan yürüyerek beş dakikadan daha kısa bir mesafededir. Gotokuji Tapınağı her gün saat 06.00-18.00 arasında açılıyor. Giriş ücretsizdir.

atlasobscura

 

tr_TRTurkish