The Last Shadow Puppets ile Gölge Oyununda İkinci Perde

‘Arctic Monkeys’den ‘Alex Turner’ ve ‘The Rascals’dan ‘Miles Kane’in omuzlarında yükselen İngiliz indie-rock oluşumu ‘The Last Shadow Puppets’ ikinci albümünü yayımladı.

Nisan ayının ilk günlerinde piyasaya sürülen albüm ‘Everything You’ve Come to Expect’in oldukça fazla ilgi çekeceği görünüyor. Zira ilk albümleri ‘The Age of the Understatement’in ardından koskoca bir sekiz sene geçmiş durumda.

‘The Age of the Understatement’ 2008’de çıktığı gibi İngiltere albüm listelerine birinci sıradan giriş yapıp büyük gürültü kopartıyor ve haklı övgülerle karşılanıyordu. Özellikle orkestra düzenlemeleri açısından da ayrıca incelenmesi gereken çalışmalardan biri oluyordu. Albümden ‘The Age of the Understatement’, ‘My Mistakes Were made For You’ ve ‘Standing Next To Me’ parçaları öne çıkarak ayrı bir parlama yaratıyordu.

Şimdi ise geçen süreç içerisinde yeni albümün etkileri yavaştan görülmeye başladı diyebiliriz. ‘Everything You’ve Come to Expect’in yine ikilinin yapmak istediği müziğin izlerini gayet iyi yansıttığı görülüyor. Açılış parçası ‘Aviation’, sonrasında ‘Dracula Teeth’, Everything You’ve Come to Expect’in oldukça göze giren işler oldukları ortada. Ayrıca ‘Miracle Aligner’ ve ‘Bad Habits’in de albüm çıkalı kısa bir süre olsa da sivrildikleri söylenebilir.

İlk albümün adeta bir başyapıt seviyesine konumlandırıldığı düşünülürse ‘The Last Shadow Puppets’ın yeni parçalarının da o izlerden yürüdüğünü hissedebiliyoruz. Karşılaştırma yapmak çok sağlıklı olmasa da ilerleyen günlerde yeni albümün geleceği yeri hep birlikte göreceğiz.

‘Everything You’ve Come to Expect’ neresinden bakarsanız bakın dinlenilmesi gereken bir albüm.

The Last Shadow Puppets – Standing Next to Me

The Last Shadow Puppets – Miracle Aligner

The Last Shadow Puppets – Everything You’ve Come To Expect

The Last Shadow Puppets – Bad Habits

The Last Shadow Puppets – Aviation

tr_TRTurkish