The Dirty Duo’nun Yeni EP’si ‘Bad Place’ ile Distopyalıların Günlüklerine Kulak Veriyoruz

The Dirty Duo’nun dördüncü EP’si Bad Place, son teklisi Entropy’nin gelmesiyle beraber artık tüm dijital platformlarda yerini aldı.

‘Sinner’, ‘Blindfold’ ve ‘Entropy’ şarkılarından oluşan EP, Hexe Music etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Gitar/vokalde Ali Murat Akozan ve davul/vokalde Akad Büke’den oluşan Istanbullu rock ikilisi hem yeni şarkı ‘Entropy’ hem de ‘Bad Place’ EP’yi şu sözlerle tanımlıyor.

Entropy

Hayatta her şey düzenden düzensizliğe gitmeye meyillidir; entropi. Evrenin başlangıcı olan sıfırıncı zamandan, günümüze kadar olan sürede, o mükemmel düzenden düzensizliğe doğru bir yarış süregelmektedir. Bu yarış, zamandır. Zamandan nasibini alan insan adeta termodinamiğin ikinci yasasını omuzlarına yükler. Zaman ilerledikçe stres, gelecek kaygısı, sevdiklerimizi kaybetme korkusu ve anksiyete hepsi insanın yüzüne vurur. Geleceğe doğru gün gün ilerledikçe omuzları yere yaklaşmaya başlar. Tüm bu çılgınlıkla başa çıkmak için ise insan çareyi rutinde arar. Doom, stoner tarzlarından esintiler sunan Entropy, ani ve dinamik değişiklikleriyle dinleyiciye öfke, hüzün ve korkuyu hissettirmeyi hedefliyor.

Bad Place

Distopya, “Kötü Yer” yani “Bad Place”in Latincesidir.  Baskı altında mağdur olmuş insanların ve baskı rejimini uygulayan karakterlerin hikayesini anlatan Bad Place, aslında distopyalıların günlüklerinden yansıyanlardır. EP’de genel olarak öfke, hüzün, gelecek kaygısı ve anksiyete hakimdir. Zaman kavramından, sevdiklerini kaybetme korkusundan, çocukluğunda çeşitli gelecek vaatlerleriyle kandırılanlardan ve kendi amaçları uğrunda ötekileri yakıp yıkanlardan bahseder. Bu karanlık, sound’a ve hikayelerin anlatımına yansımaktadır. Her şarkı farklı bir insanın hikayesini özetler.

Kendilerini spesifik bir tarza ait olarak betimlemeseler de zamanla dinleyicileri tarafından stoner rock, garage rock, hard rock ve punk rock gibi tarzlarda tanımlanan The Dirty Duo, hacimli ve kirli gitar soundu ve kuvvetli, dinamik davul ritimleriyle kendilerine has karakteristik bir sound yaratıyor.

İkilinin ilk yayını “The Mirror Quest”, 2019’un haziran ayında dinleyiciyle buluştu. Onu takiben gelen ikinci EP “Behind the Door” ise Ege Semercioğlu ve Gencay Kıymaz prodüktörlüğünde Nisan 2020’de dijital platformlarda yerini aldı. Pandemi ile beraber ilk EP’ye geri dönen ikili, Ekim 2021’de ilk yayınlarının remastered versiyonu “The Mirror Request”i Hexe Music etiketiyle yayınladı.

tr_TRTurkish