Ters Çevrilmiş Tekne Evlerde Yaşam

Avrupa, çok sayıda eşsiz bina ve kültür mucizesi barındırıyor. Bununla birlikte, bu yapıların bazıları alışılmışın dışında. Equihen Plage köyü de bunlardan biri. Kuzey Fransa sahilinde yer alan bu huzurlu yerde güzel bir plaj, güzel kamp alanı ve ferah evler bulunuyor.

İlginç olan ise, köy sakinleri baş aşağı teknelerde yaşaması. Bugün, modern bir ev yerine bu kadar küçük bir yerde yaşamak garip görünebilir ancak yerliler, kendilerini kültür ve tarihlerini korumakla yükümlü hissediyor.

1900’lü yılların başında Equihen Plage, bir balıkçı kasabası olarak tanınıyordu. Kıyılarda tahrip olan birçok tekne daha sonrasında balıkçılar tarafından derme çatma barınaklar için çatı olarak kullanamaya başlandı.

O dönemde, bölgeye Quartier des Quilles en l’Air deniyordu. Ne yazık ki, İkinci Dünya Savaşı köydeki hemen her kayıkhaneyi mahvetti. Bununla birlikte, köyün yerlileri bölgenin geleneksel mirasını korumaya kararlıydı.

Böylece, köy sakinleri eski tekne evlerden bazılarını restore ederken onlara yenilerini de ekledi. Bugün, üç binden fazla insan teknenin altında yaşamaktan hoşlanıyor ve bazıları da turistik amaç için kullanılıyor.

tr_TRTurkish