Terje Abusdal’ın yeni fotoğraf serisi, Orman Finlerinin gizemli dünyasına şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor

Ateş, duman ve gölgelerin hâkim olduğu Terje Abusdal’ın yeni fotoğraf serisi, Orman Finlerinin gizemli dünyasına şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Orman Finleri, 1600’lü yılların başında Finlandiya’yı terk etti ve Norveç-İsveç sınırı boyunca devam eden bir orman kuşağına yerleşti. Ekinler için verimli topraklar açmak maksadıyla ormanları yakan bu topluluk ve kültürü, neyse ki söz konusu 400 yıl içinde kaybolmuş. Ancak, insanlar hala bu toplulukla aralarında bir bağ hissediyorlar. Norveçli fotoğrafçı Terje, “Bu azınlığın bir parçası olmak, bir dizi tanımlanmış özellikten ziyade daha çok bir düşünce durumudur. Topluluğa ait olmanın yegâne resmi kriteri, bir Orman Finn’i gibi hissetmenizdir,” diyor. Orman Finleri, uzun zaman sihir ve doğu şamanistik geleneği ile ilişkilendirilmiştir. Günlük hayatta ritüeller, büyü ve semboller pratik bir araç olarak kullanılmıştır. Ölü ya da diri her şeyin bir ruha sahip olduğuna ve iletişim kurulabileceğine inanıyorlardı.

Abusdal, fotoğraflarıyla bizi ürkütücü bir gerçeküstü dünyaya çağırıyor ve hayali mesajlarla ruhsal âlemden ipuçları sunuyor. Fotoğraflardaki sis, ateş ve gölgeler gibi doğal anomaliler bir gizem duygusunu çağrıştırıyor. Terje, “Bu hikâyeyi etkili bir şekilde anlatmak istediğinde fotoğraf yöntemlerinin daha deneysel olması gerektiğini anladım” diyor. “Gerçekleri ve kurguyu karıştırmaya başladım” diyor.

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-8

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-1

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-2

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-3

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-5

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-6

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-9

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-10

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-11

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-12

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-13

Terje-abusdal-slash-and-burn-photography-it'snicethat-14

www.terjeabusdal.com

 

itsnicethat.com

 

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish