Tenor Erol Uras hayatını kaybetti

Türkiye opera tarihinin en önemli tenorlarından Erol Uras dün hayatını kaybetti. Uras 85 yaşındaydı.

Münir Nurettin Selçuk’un öğrencisi olan Uras; “Othello”, “Aida”, “Il Trovatore” gibi 30’u aşkın eserde başrol seslendirdi.

Erol Uras hakkında:

İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda şan eğitimi aldı, ardından İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Halk Müziği Programı’nda master yaptı. Konservatuvarda Münir Nurettin Selçuk’tan eğitim alan Erol Uras, 1962’de korist olarak İstanbul Şehir Operası’nda görev aldı ve ardından 1965’te solist oldu. Burada 1970’e kadar baştenor olarak görevini sürdürdü. 1980’de Deutsche Oper Berlin’de söyleyen Uras, pek çok ünlü orkestra şefi ve ayrıca Leyla Gencer’le opera eğitimini sürdürdü.

Yurtiçi ve yurtdışında opera, resital, senfonik konser ve oratoryo performanslarında yer alan Erol Uras, aralarında “Othello”, “Aida”, “Il Trovatore”, “André Chénier”, “Turandot”, “Carmen”, “Maça Kızı”, “Cavalleria Rusticana” ve “I Pagliacci”nin de olduğu 30’u aşkın eserde başrol seslendirdi.

Pek çok kayıt çalışmasına ve ilksahneleniş imza atan sanatçı, İstanbul Devlet Operası’ndaki görevinden 2003’te emekli oldu ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde öğrenciler yetiştirdi.

KÜLTÜR SERVİSİ

tr_TRTurkish