Teknoloji 2040 Yılının İlişkilerini Bugünden Nasıl Şekillendiriyor?

Mike Nudelman/Business Insider

Buluşmalar gelecekte kafelerde olmayabilir. Imperial College London ve eHarmony’nin son çalışmasına göre, bunun yerine, oturma odasından otururken sadece bir sanat gerçeklik kulaklığıyla yapabilirsiniz.

2015 yılının sonlarında yayınlana raporda eHarmony verileri kullanılarak, ilişkilerin önümüzdeki yirmi beş yılda nasıl değişeceği (ve son yıllarda nasıl değiştiğini de anlatarak) konusunda tahmin yürütüldü; geçmiş raporlara bakarak; ve antropoloji, teknoloji ve biyomedikal gibi alanlarda uzmanlarla görüşmeler yapılarak…

Konuyu Business Insider’a değerlendiren eHarmony İngiltere direktörü Romain Betrand, “İnsanlar mümkün olan en verimli şekilde aynı şekilde düşünenlerle eşleşmek – ve sonuçta ilişki kurmak – istiyor. Farklı olan şey, bilim ve günlük tüketim teknolojisindeki gelişmeler ile yeniden tanımlanan insanların onu nasıl yapmaya başlayacağıdır, ” diyor.

Peki, 2040 yılına gelindiğinde bu ilişkiler nasıl olacak? Aşağıda bununla ilgili öngörüler var:

 

Sanal gerçeklikte buluşma.

Tinder üzerindeki aramalarınızı unutun. Buluşmalar VR üzerinde çok da kolay olabilir. 2016’da insanlar çoktan VR’daki soruyu ortaya attı.

Rapora göre 2040 yılında gerçek yaşamda görüşmeden önce birinin elini tutmanız mümkün olacak. Yeni VR teknolojisiyle, diğer insanları sadece görüp, duymakla kalmayıp, onların kokularını duyup dokunabileceğiz de.

Bertrand, “ Kimse gerçek bir ilişkide olamayacak kadar uzakta olmayacak. Yanınızda istediğinizde partnerinizle aynı odada gibi olacaksınız,” diyor.

Partnerin nasıl hissettiğini anlayabilmek.

Rapor, gelecekte, kişilerin duygularını fiziki olarak görebileceğimizi söylüyor.

New Deal Design’ın tasarımcıları, deri altına gömülen, sağlık ve duygu durumunu görselleştiren bir dövme yaratmaya çalışıyor

Birine dokunup bir şeyler hissettiğinizde Underskin denilen bu dövme, kişiselleştirilmiş bir desen haline gelecek. Örneğin; biri sevgisinin eline dokunduğunda, dövme sevgiyi ifade eden beşgen şeklinde kızarabilecek. Tasarımcılar UnderSkin’in 2021 yılında tamamlanacağına inanıyor.

Robotlarla ilişki.

İçe dönük hissettiğinizde, bir gün bir insan yerine robotlara yönelebilirsiniz.

Silikon Vadisi Robot teknolojisi direktörü Andrea Keay, bir robotla etkileşim bir insanla olanda daha az baskı yaratabileceğini, söylüyor. Rapor 2029 yılında iki ruh ikizi öngörüyor: bir insan ve bir robot.

Davranış kalıpları eşleşmesi.

Biz sonunda, kimle olacağız, ne zaman evleneceğiz ve kaç çocuk yapmalıyız gibi uzun vadeli ilişkide daha iyi karar vermek için büyük veriye güvenebileceğiz. Rapor, bir gün, beyne giden kan akışı desenlerini inceleyerek oluşmadan önce bir partnerin davranışını tahmin edebilen telepatik bilgisayarlar olacağını hayal ediyor.

Bu bilgi, biriyle birlikte kalmanız ya da onu hayatınızda çıkarmanız için karar vermeye yardım edebilir. Ve de aslında o kişinin değişip değişmeyeceğini gösterebilir.

Garip sessizliklerin sonu.

İlk buluşmada ya da her etkileşimde oluşan garip sessizliği ortadan kaldırabileceğiniz bir gelecek hayal edin. Geçmiş gelişmelere dayanarak, araştırmacılar gelecekte veri işlemenin daha da verimli olacağına inanıyor.

Rapor, bilgisayarların sonunda beynimize potansiyel konuşma başlatmayı ve canlı flört önerilerileri verebileceği tahmininde bulunuyor.

Bu gerçek zamanlı yapay zekâ yüksek hızda video verilerini analiz edebilir, kullanıcılara buluşmanın nasıl gittiğiyle ilgili geri bildirinde bulunabilir.

DNA’ların eşleşmesi.

EHarmony, OkCupid ve Match.com, hepsinin kişisel özellik ve lokasyonları temel alan kendi algoritmaları var. Gelecekte, eHarmany’nin raporuna göre en iyi eşleşme yolu DNA üzerinden olacak. Son on yılda, DNA’nın cazibe üzerindeki etkisini daha fazla araştırmak için DNA diziliminin maliyeti önemli ölçüde düştü. 2014 yılındaki bir araştırma, insanların arkadaşlık kurmak için benzer DNA profilleriyle eşleşmeyi seçtiğini ortaya koydu.

Dünya çapında buluşmalar.

Gelecekte insanlar tek bir şehirle sınırlı kalmayabilir. Rapor, nihayetinde şehirler arasında çok yüksek hızda ulaşım gerçekleşeceğiniz tahmin ediyor. Örneğin; SpaceX, 500 mphde şu anda teorik olarak seyahat edebilen bir Hyperloop için pist inşa ediyor. Sistem için mükemmel bir ulaşım kabini üretmek için önümüzdeki yıl bir yarışma düzenlenmesi planlanıyor. Yüksek hızlı Hyperloop yola çıkmayı başarırsa, ABD’de Doğu Yakası ve Batı Yakası arası yakın gelecekte iki saatlik bir yolculuk demek olacak. Bertrand, “Mesafe bir sorun olmaktan çıkacak,” diyor.

Vine ayrılıkları.

Şimdi, her ayrılık acısını video döngüleri halinde yeniden yaşadığınız bir gelecek hayal edin. Rapor, biz Facebook, Twitter ve Snapchat’te özel hayatımızın gizliliğini feda ettikçe, hayatın en mahrem anlarının kamuoyu ile paylaşılmasının normalleşeceğini tahmin ediyor. Araştırmacılara göre 2030 yılına gelindiğinde, Vine ya da gelecekteki diğer platformlarda ayrılıklarımızı kaydedeceğimiz ve paylaşacağımız yerler hayal olmayacak.

 

tr_TRTurkish