Tek kullanımlık fincanlara karşı “Freiburg Kupası”

Çoğumuz, kafeine ihtiyaç duyduğumuzda, geri dönüşümlü veya değil tek kullanımlık fincan kullanma kabahatini ister istemez işliyoruz. Freiburg şehrindeki insanlar bu işe yaratıcı bir çözüm getirdi. Kahve severlerin bir Euro karşılığında takas edebilecekleri Freiburg Kupası’nı yarattılar.

Freiburg Cup, Freiburg, coffee cup, reusable cup, reusable coffee cup, cup

Freiburg yerel yetkililerine göre, her bir saatte 300 binin üzerinde kullan at kahve fincanı tüketiliyor. Ve yılda tüketilen 2.8 milyar tek kullanımlık bardak için; 43 bin ağaç, 320 milyon kilowatt saat elektrik, 1.5 milyar litre su ve 3 bin ton ham petrole ihtiyaç duyuluyor ve bu bardakların çoğu geri dönüştürülmüyor. Ve bu fincanlar genellikle atılmadan önce toplam 13 dakika kadar kullanılıyor. Şehir, yaklaşık bir yıl önce Freiburg Kupası uygulamasını başlattı ve şimdi yaklaşık 107 fırın ve kafe buna destek veriyor. Bardaklar ise güney Almanya’da üretiliyor.

Kahve tutkunları, katılımcı kafelerden (pencerelerindeki yeşil bir çıkartmadan tanınabiliyorlar) geri dönüştürülebilen polipropilenden oluşan plastik benzeri ve BPA içermeyen fincanlardan alabiliyor, içeceği bitirdikten sonra, kapları dezenfekte edecek bu kafelerden herhangi birine geri verebiliyor.

Freiburg Cup, Freiburg, coffee cup, reusable cup, reusable coffee cup, cup, sustainability

Yetkililer, mali ve hijyenik nedenlerden dolayı tekrar kullanılabilir bir kapak üretemediklerini söylüyor ancak, atılabilir kapakların geri dönüştürülme şansının yüksek olduğunu da düşünüyorlar. Fincanlar temizlik için döndüğünde, kapaklar geri dönüşüm için sarı bir torbaya konuluyor.

inhabitat.com

 

tr_TRTurkish