Tek başına yaşamın üç boyutlu hali “Watertight”

Son yıllarda, Batı dünyasında ortalama hane halkı rakamlarında düşüş yaşanıyor. Örneğin, Manhattan’da yaşayanların yarısından fazlası tek başına oturuyor. Bu hızlı değişim, sanatçılar Ziv Schnieder ve Caitlin Robinson’a, bu hâkim yaşam biçimini oluşturan insanları belgelemekle ilgili ilham verdi

Batı dünyasının tarihinde ilk kez, tek kişilik evler hâkim yaşam biçimi haline geldi. New York’un en kalabalık yerleşim bölgesi olan Manhattan’da,  evlerin yarısından çoğunda tek kişi yaşıyor.

Bu büyük değişim, sanatçılar Schneider ve Robinson’ın kayıtsız kalamayacağı kadar önemliydi.

Enstalasyonları Watertight için, Schneider ve Robinson, farklı sebeplerle yalnız yaşayan 12 New Yorklu seçti. Onları ve ev iç mekânlarını taşınabilir bir 3D tarayıcı ile kayıt altına aldılar ve bir belgesel yaptılar. Daha sonra da, Skanect yazılımı ve bir 3D yazıcı kullanarak bir el boyutunda yumurta şeklinde heykellerle minyatür bir portre dizisi yarattılar. Evleri, yaşayanlarının kimliğini yansıtan kapsüller olarak gösterdiler ve aynı sakal yengeçlerinin koruyucu kabuklarını anımsatan şekiller ortaya çıkardılar.

Büyük şehirlerde giderek daha fazla insan yalnız yaşarken yeni yaşam biçimleri ortaya çıkıyor. Eskinin birlikte yaşama olgusu, yerini genç kentlilerin her zamankinden daha küçük alanlarda yalnız yaşadığı yeni bir fenomene evriliyor. Portreler dizisi çağdaş bir demografik olgunun bir kesitini sunuyor. Bunu günümüz arkeolojisinin bir biçimi olarak görebiliriz.

tr_TRTurkish