Tek Başına Seyahat İçin Başlangıç Noktası: İzlanda

Kadın olmanın dünyanın her yerinde çeşitli zorlukları var. Tek başınalık durumunun bile cinsiyetçilik potasında farklı şekillerde algılandığını düşünürsek yukarıdaki başlık çok da tuhaf gelmeyebilir.

Başlığın sahibi çok okunan bir seyahat blogunun yazarı Kiersten Rich… Onlarca ülke gezen blogger, tek başına seyahat etmek konusunu başlı başına ele alırken, bu seyahatin başlangıç noktasının neden İzlanda olmasını gerektiğiyle ilgili nedenleri sıralamış.

Neden İzlanda’dan Başlıyoruz?

İzlanda yalnız seyahat eden bir kadın için en rahat yerlerden biridir ve geçen yıl ziyaret ettiğimden beri benim de favori yerlerimden biri oldu. Sadece 300 bin nüfuslu ülkede herkes birbirini tanıyor gibi.

Reykjavik’te küçük bir kasaba havası var ve herhalde bu suç oranının düşük olmasını da kolaylaştırıyor. (Reykjavik polisinin Instagram hesabına bakmanız yeter)

Blue Lagoon, Golden Circle inanılmaz şeyler yaşayabileceğiniz yerleri ve kış aktivitelerini de eklemek gerek.

DSCF0216

İngilizce Her Yerde

Ülkeyi hızlı bir turizm patlaması ele geçirmiş ve İzlandalıların çoğu kusursuza yakın İngilizce konuşuyor. Kırsal alanda bilmeyen birkaç kişi ile karşılaşabilirsiniz, ama çoğunlukla etrafta birilerini bulmak kolaydır.

Iceland-Layover

Suç Oranı Düşük

İzlanda’da suç oranı inanılmaz derecede düşüktür. Cüzdanınızın çalınması ya da bir taksi şoförü tarafından dolandırılmak konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Yaşayabileceğiniz en büyük karışıklık Austurvoller Meydanı’nda parlamentonun yakınında bir devlet politikasına karşı protesto amaçlı grupların toplanmasıdır.

Iceland-Layover

Taciz Olayı Nadir

İnsanlar çok içtiğinde ve parti ruhunda olduğunda, nadiren de olsa Reykjavik’te hafta sonları kabadayılıkla karşılaşabilirsiniz. Erkekler barlarda size yanaşabilir, ama onları reddetmek genellikle kolaydır.

Iceland-Layover

Tek Başına Gezebilirsin

Kendi başına seyahat etmek çok kolaydır. . Laugevegur’un ana caddesinde rezervasyon merkezlerinden birine gidebilir ve bir buzul gezisi ya da at binmek için kayıt yaptırabilirsin.

Bir araç kiralayabilir ve birkaç dakikada vahşi kırsala sürebilirsin, (yanınıza bir harita ve GPS aldığınızdan emin olun) İzlanda kırsalı yer yer engebeli olabiliyor.

Driving Iceland's Golden Circle

Hızlı Bir Kaçış Noktası

Doğu sahilinden beş saatlik uçuşla varabilirsiniz. Perşembe öğleden sonra kaçıp, Pazar akşamına kadar gezip, Reykjavik’i keşfedip dönmeniz mümkün.

Eğer uzun bir Avrupa seyahati tasarladıysanız, Icelandiar’le İzlanda’da bedava duraklayabilirsiniz de.

Iceland Hot Dogs

Bütçe İşi Kolay

Evet, İzlanda pahalı. Ama oradayken bütçeni yönetmek mümkün. Hostelde kal, manavdan yerel yiyecekler al, lokantalardan uzak dur, oda ve gaz maliyetlerini arkadaşlarınla bölüş. Ama bir kez olsun savurganlık yapmayı unutma. Sonuçta tatildesin.

Iceland Golden Circle

Müthiş İnsanlarla Tanışacaksın

Yerliler ya da seyahat eden diğer insanlarla tanışmak için yalnız seyahat etmek en iyi yollardan biridir. Reykjavik’te sosyalleşebileceğiniz çok bar var ve yeni tanıştığınız arkadaşlarınızla çok şey yapabilirsiniz. Artı, aynı fikirdeki gezginleri daima bir arada tutan İzlanda’nın harika doğası gibi ortak bir zemin de var.

Iceland-Layover

İzlanda Dışarıda Vakit Geçirmeyi Sevenler İçin Cennettir.

Dağlar, buzullar, volkanlar, çamur havuzları, fyordlar, uçurumlar… Arazi çarpıcı görüntüde ve sanki bir masal kitabından çıkmış gibi. Daha önce hemen hemen hiç yapmadığın bir şey için de cesaret verici. Bir buz mağarasının içinde gezinti, mağara gölünde dalış, termal gölde eğlenmek gibi.

Blue Lagoon Iceland

Gevşemek İçin Harika Bir Yer

Reykjavik’te savurganlık yapmak ve kendinizi tedavi etmek için harika yerler vardır. Blue Lagoon’da bir spa günü yapın ya da kendinizi inanılmaz bir şehir lokantasında mum ışında yemeğe çıkarın. .Atlılara katılın ve İzlanda’nın karakteristik lav alanlarına doğru yol alın. Kadın kooperatifinden elişi yünlü giysiler alın. Etkileyici buzullar ve zümrüt yeşili fiyortlar üzerinde bir helikopter yolculuğu yapın. Fantezilerinizi yaşayın ve kendinizi tedavi edin.

tr_TRTurkish