Tef’in Kraliçesi: Asal Malekzadeh

Asal Malekzadeh 1987 Tahran, İran doğumlu ve 17 yıldan fazla bir süredir tef çalan bir enstrümanist. Daha çok küçük yaşlardan her şeyden önce tef sazını çalmakla ilgilendi ve saza âşık oldu.

Sanatçı eğitimine Mehrad Nobakht ve onun gelişiminde çok etkisi olan Sara Ahmadi gözetiminde devam etti. Mehrdada Karimkhavari’nin yanında geçirdiği dört aylık dönemde hem deneyim kazandı hem de tef sazının tarihi ile ilgili araştırmalar yaptı.

Sanatını sürekli olarak ileriye taşıyan Malekzadeh, enstrümanıyla ilgili birçok kalıbı da yıkan kişi oldu. Sanatçı, bugüne kadar tef sazı hakkında bir kitap yazdı, kurduğu bir grupla başarılı bir albüm kaydetti ve sekiz tanesinde solo sanatçı olarak başarılı performanslar sergilediği sayısız uluslararası ve yerel festivalde sahne aldı.

Artık kendi gözetiminde öğrencileri olan sanatçı birçok grup tarafından da tercih edilen bir enstrümanist. Malekzadeh bugün Alzahra üniversitesinde önemli bir profesör olmanın yanı sıra İran’da ve dünya genelinde konserler veren, workshoplar düzenleyen bir isim.

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish