Tarihi fotoğraflar üzerinden geçmişin tuhaflığına bakmak

Yirminci yüzyılda fotoğrafçılar savaşlardan yeni icatlara ve tuhaf olaylara kadar dünyadaki değişiklikleri belgelediler. Boston’daki Pekmez Tufanı veya Los Angeles’taki timsah piknikleri gibi tuhaflıklar içeren fotoğraflar izleyicileri ve tarihçileri büyüledi. Basit sabıka fotoğrafları bile ilgi çekici bazı hikayeleri ortaya çıkarabiliyor. Gülümsemeyi ya da üzüntüyü çağrıştıran bu görüntüler tuhaf icatları, modası geçmiş gelenekleri ve eşsiz anları tüm tuhaf ve büyüleyici ihtişamıyla sergiliyor.

Bir kadın, 1938’de İngiltere’nin Hextable kentinde, II. Dünya Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre önce, gaz saldırılarına dayanıklı olması amaçlanan bir bebek arabasını test ediyor.
Los Angeles’taki Kaliforniya Timsah Çiftliği’nde, müşterilerin 1907’den 1953’e kadar eğitimli timsahlar arasında özgürce kaynaşmalarına izin verilen pikniklerinden biri.
Princeton Üniversitesi öğrencileri 1893’teki kartopu savaşının ardından.
Sovyet hükümetinin gençlik grubu Genç Öncüler’in üyeleri, 1937’de Leningrad bölgesinde bir saldırı hazırlık tatbikatının parçası olarak gaz maskeleri takıyorlar.
Amfibi bir bisiklet olan Cyclomer, 1932’de Paris’te tanıtıldı ve hiçbir zaman ilgi görmedi.
Hastane temizlikçisi Harriet Cole’un neden vücudunu bilime bağışlamaya karar verdiğini kimse tam olarak bilmiyor. Ancak sinir sistemini bağışlaması kalıcı bir etki yarattı. Cole 1888’de vefat ettikten sonra, Dr. Rufus B. Weaver benzeri görülmemiş bir şey yaptı: tüm sinir sistemini çıkardı ve korudu. Bu altı aylık titiz bir çalışma gerektirdi, ancak bittiğinde önemli bir öğretim aracı ve gelecek vaat eden doktorlar için büyüleyici bir manzara haline geldi. O zamandan beri bu başarı yalnızca üç kez başarıyla tekrarlandı.
Fransız nörolog Guillaume-Benjamin-Amand Duchenne, belirli bir yüz ifadesini oluşturmak için bir deneğin kaslarını elektrikli problarla tetikleyerek elektrofizyoloji alanında bir deney gerçekleştiriyor. 1850’ler.
1917 yılında 16 yaşındaki Elsie Wright ve dokuz yaşındaki kuzeni Frances Griffiths, Batı Yorkshire’ın Bingley yakınlarındaki Cottingley köyünde “Cottingley Perileri” ile fotoğraf çektirdiler. 20. yüzyılın en büyük aldatmacalarından biri olan fotoğrafların sahte olduğunu ancak 1983 yılında kabul ettiler.
İsveç’in Stockholm kentinde, 3 Eylül 1967’de, ülkenin yolun sol tarafından sağa doğru sürüşe geçtiği gün araçlar ve yayalar kaos içinde.
Robert McGee, 1864 yılında henüz 13 yaşında bir yetimken Siyu kabilesinin kafa derisi yüzülmesinden sağ kurtuldu.
Bir adam, pedallar ve tekerleklerle çalışan tekerlekli patenlerin eski bir versiyonunu giyiyor, 1910.
Bisikletçiler 1927 Tour de France’da yarışırken sigara içiyorlar.
Mucit Hugo Gernsback, 1963’te LIFE dergisi için televizyon gözlüklerini modellik yapıyor.

rarehistoricalphotos

    tr_TRTurkish