Tanzanya’da Kabilelerin Arasında 20 Gün

Romanyalı fotoğrafçı Vlad Cioplea, geçen sonbaharda, dünyanın görsel olarak en çekici ve büyülü manzaralarından birinde yaşayan kültürlerle ilgili bir belgesel çalışması için Tanzanya’ya gitti.

Bu yeni fotoğraf serisi Cioplea’nın eski projelerinden oldukça farklı.  Bir önceki projesi “100 Arkadaş”‘ta, yakın arkadaşlarının belgelemiş ve onların pırıltılı portreleri ile tutkularını ortaya koyan sıradışı olmayan bir çalışma yapmıştı.

Sonrasında Cioplea gerçekten büyük bir adım attı ve Tanzanya’da, uçsuz bucaksız savanda yerleşik halde yaşayan kabile insanları ile vahşi yaşam içinde 20 gün geçirdi.

Ciople, o günler içerisinde Masai, Bushmen ve Tatoga kabileleri üzerinde çalıştı. Ayrıca Masai hayatının ilginç detaylarını bir dizi halinde BoredPanda sitesinde paylaştı.

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 1_cultural servet

“Genç erkekler 14 yaşında sünnet ediliyor ve sonra da köyden gönderiliyor. Onlar kendi başına yaşamak ve ne avlarlarsa onu yemek zorunda.”

Tanzanya’da geçirdiği zaman içerisinde, Bushman insanları, Cioplea’ya nasıl avlandıklarını öğretmeye çalıştılar ve ısrarla reddetmesine rağmen onu maymun eti yemeye zorladılar.

Bu uzak kültürler hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğumuz bir gerçek. Bu durum aslında karşılıklı… Örneğin; Tatoga kabilesinden bir kız çok uzun süre tüm Avrupalıların yamyam olduğunu düşünmüş. Cioplea’nın fotoğrafları, bizlerin bu kabilelerden haberdar olmasına yardım ediyor ve belki de bu kültürlerle Batı dünyası arasında olan algı uçurumların bir köprü oluşturarak ortadan kalkmasına katkıda bulunuyor.

“Bu karşılıklı cehaletin bu gibi kabilelerin korunmasına katkısı olduğu gerçek midir?” Bu soru da, Cioplea’nın çalışması ile birlikte bir kez daha gündemde.

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 11_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 10_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 9_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 8_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 7_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 6_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 5_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 4_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 3_cultural servet

Engin Savannah bir çalı kabilesinin 2_cultural servet

Fotoğraf kaynakları:  vladcioplea.ro,  boredpanda.com
tr_TRTurkish