Taksilere Renk Katan Sanat

Bindiğiniz taksileri şöyle bir gözünüzün önünden geçirip düşündüğünüzde aklınıza gelecekler, sıkıcı reklamlar, dikiz aynasına asılı bir objeden yayılan ağır kokular, taksimetrenin dijital ekranı gibi görüntülerdir.

Hindistan’da yeni bir firmanın bu konuda oldukça yaratıcı bir fikri var. Taksi sürücülerinin de yardımıyla, araçların içi yerel sanatçılar tarafından özgün sanat eserlerine dönüştürüyor.

taxi-3

Mumbai’de bulunan TaxiFabric, tavandan, kapı panellerine ve hatta koltukların kendisine kadar araç içlerinin her santimini kaplayan enerjik tasarımlar basılmış kumaş kaplamalar üretiyor.

TaxiFabric, hem sanatçılara hem taksi şoförlerine birçok avantaj sağlayan, iç tasarım, reklamcılık ve yerel kültürün tanıtımından oluşan ilginç bir karışım.

taxi-6

Sürücüler, araçlarına bu tasarımları uyguladıktan sonra müşterilerin daha fazla bahşiş verdiğini ve takside daha fazla zaman geçirdiklerini söylüyor. Sanatçılara gelince bu sayede yaptıkları işleri daha fazla insana gösterme şansına sahip oluyorlar ve  her koltuğun arkasında isimlerini yazabilmek onlar için bazı şeyleri kolaylaştırıyor.

taxi-7

taxi-8

taxi-5

taxi-4

taxi-2

taxi-1

tr_TRTurkish