T-Rex’ten daha yırtıcı, yeni keşfedilen “Dynamoterror ailesi” ile tanışın

Tyrannosaurus rex, prehistorik besin zincirinin zirvesinde oturan ve karşılaştığı herhangi bir hayvana korku veren bir dinozordu. Ancak yeni araştırmalar, “zalim kertenkele kraldan” milyonlarca yıl önce Dünya’da dolaşan daha kötü bir akrabasının olduğunu gösteriyor. Bu güçlü korku imparatorluğunun adı: Dynamoterror

2012 yılında New Mexico’daki 80 milyon yıllık bir kayaçtan çıkarılan kemik parçaları, Batı Bilim Merkezi’nden paleontolog Andrew McDonald ve Zuni Dinozor Jeoloji Enstitüsü’nden Douglas Wolfe tarafından yürütülen bir keşif sırasında bulundu. İlk bakışta apaçık şekilde büyük bir teropodun – tyrannosaurlar, raptorlar ve kuşları içeren geniş bir ailenin kemikleri – kemiklerini inceledikleri düşünseler de doğru parçaları bir araya getirmeleri ve gerçekle önlerinde ne olduğunu anlamaları yıllar sürdü. Frontaller denilen bir çift kafatası kemiği birbirine karıştığında ise her şey ortaya çıktı.

Dynamoterror dynastes Discovery

fotoğraf: Western Science Center

Yakın zamanda yayınlanan çalışma, dinozorun ayrıntılarını ortaya koyuyor. Bu yeni dinozor, burundan kuyruğa 9 metre civarında ve bu T.rex’in boyutunun %80’ine tekabül ediyor. T. rex 66 ila 68 milyon yıl önce yaşamışken Dynamoterror ailesi yaklaşık 80 milyon yaşındadır. Dinozorların evrimini ve yok oluşunu anlamak söz konusu olduğunda bu keşif, bulmacanın bir başka büyüleyici parçası. Kendisinden sonra gelen T. rex’ten biraz daha küçük olsa da, Dynamoterror, zamanının diğer tyrannosaurlarına kıyasla, yırtıcarı listenin en üst sırasına kesin bir şekilde yerleştirilebilir.

illüstrasyon: Brian Engh/dontmessswithdinosaurs.com, Western Science Center

smithsonianmag.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish