Squid İlk Albümü “Bright Green Field” ile Parlıyor

Brighton çıkışlı post-punk grubu Squid, ilk albümleri “Bright Green Field” ile yılın en iyi albümleri listelerine şimdiden göz kırpıyor.

Bat For Lashes, black midi ve Hot Chip ile çalışmalarıyla da bilinen yapımcı Dan Carey ile kaydedilen albüm, davulcu / vokalist Oliver Judge’ın yerel pubında yazıldı ve Carey’in Londra’daki bodrum stüdyosunda kaydedildi.

Judge, “Bu albüm hayali bir şehir manzarası yarattı” diyor ve ekliyor, “Şarkılar, içinde var olan yerleri, olayları ve mimariyi gösteriyor. Önceki sürümler eğlenceli ve karakterlerle ilgiliyken, bu albüm daha karanlık ve müziğin duygusal yoğunluğunun derinleştiği yerle daha çok ilgileniyor.

Son dönemin en sıra dışı ve en yenilikçi tınılarını itinayla kurguladıkları bir bütün olarak kusursuza yakın bir sunumla servis eden grup, albümü kaydederken otuz kişilik koro, korna ve yaylı topluluğuyla birlikte arıların açık alan kayıtları gibi öğeleri bir araya getirerek bambaşka bir evren yaratmaya çalışmış ki tüm detaylarıyla birlikte albümün son dönemim en parlak çalışmalarından biri olduğunu söylemek hiç de zor değil.

Grubun 2019 tarihli “Town Center” EP’si sonrası gelen, on bir şarkının yer aldığı albüm, progresif rock fikirlerinden punk agresifliğine, deneysel iştah açıcı katmanlardan, alışılmışın dışında düzensiz ritmik anlayışa ve akılda kalıcı, lezzetli melodik yapısına kadar yılın en dikkat çekici çalışması olarak dinleyiciyi bekliyor.

Kapak grup fotoğrafı: Holly Whitaker

tr_TRTurkish