SpaceX uzay turizmine gelecek yıl başlayacak

SpaceX ve uzay turizmi şirketi Space Adventures, önümüzdeki yıl içerisinde müşterilerini dünya yörüngesine taşıyacak seferleri başlatacaklarını duyurdu. Uzaya yolculuk yapacak kişilerin yolculuğu “Crew Dragon” adındaki kapsül aracılığıyla gerçekleşecek.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu tarihi görev onu hayal eden tüm insanlar için uzay uçuşunu mümkün kılmak adına bir yol oluşturacak. Space Adventures ekibiyle bu görevlendirmede beraber çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz”

1998’de kurulan Space Adventures, bu uzay yolculuğu sırasındaki görevi uzay yolculuğu yapmak isteyen sivillerin koordinasyonunu sağlamak olacak.

Şirket, bugüne dek Rusya’nın Soyuz roketlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yedi turist gönderdi. Uzay yolculuğunun bir sonraki seferinde yolcular arasında Microsoft’un kurucu ortağı Charles Simonyi ve ilk kadın uzay turisti olan İran asıllı milyarder Anousheh Ansari de yer alacak.

Görev ortağı Space Advantures Başkanı Eric Anderson ise Florida’daki Cape Canaveral Space Force İstasyonu’ndan fırlatılacak Crew Dragon kapsülü ISS’in bulunduğu yüksekliğin iki ya da üç katına kadar çıkabileceğini vurguladı.

sputniknews.com

tr_TRTurkish