Sovyet Mimarisinin İhtişamlı ve Korkutucu Güzelliği

Sovyet Mimarisi ideolojik mimari kulübünün üyelerinden biri diyebiliriz. Bu halka açık sanat ne olursa olsun yaşamın ve sanatın her yanına yansıdı ve metrodan, binalara kadar hissedilen etkileyici bir sonuç ortaya çıktı.

Aşağıda bu ihtişamlı mimarinin bazı örnekleri var.  Pek çoğu arkasındaki sosyalist ideolojiye bir övgü niteliğinde.

Joseph Stalin tarafından yaptırılan beş yıldızlı Ukrayna Oteli 1957 yılında açıldı. 2010 yılında Raddison Royal Oteli olarak restore edildikten sonra yeniden hizmet vermeye başladı.

Joseph Stalin tarafından yaptırılan beş yıldızlı Ukraina Hotel bu Radisson Royal Hotel olarak yeni yönetimi altında yenilendikten sonra yeniden açıldı 2010 yılında 1957 yılında açılmıştır.

1968 yılında St. Petersburg’da inşa edilen Rusya Devlet Bilim Merkezi.

Hatta resmi binalar 1968 yılında inşa edilen St. Petersburg Rus Devlet Bilim Merkezi gibi, kendi yetenek var.

Devlet Trafik Bakanlığı Binası, 1975 yılında inşa edildi.

Veya Trafik Dışişleri Bakanlığı, 1975 yılında inşa edilmiş.

1918’de Moskova’da açılan Kievskaya İstasyonu, Sovyet tasarımının ince bir yanını gösterir. Fotoğrafçı David Burdeny, onlarca fotoğrafını çekmiştir.

Bu arada, Moskova'da 1918 yılında açılan Kiyevsskaya İstasyonu, Sovyet tasarımı bir ince tarafı gösterir. Fotoğrafçı David Burdeny, fotoğraf onlarca almıştır.

Komsomolskaya Metro İstasyonu 1952 yılında açıldı. Sarı tavan yolculara ışığa bakmaları gerektiğini hatırlatıyordu. (Yerden Stalin’e doğru bakmayı temsil eden bir metafor)

Stalin yerin altı yerin doğru bakan temsil metaforu - Komsomolskaya Metro İstasyonu sarı tavan ışığa doğru bakmak için yolcuları hatırlatmak gerekiyordu 1952 yılında açıldı.

Sovyet otobüs durakları tente ve bankları yeniden tanımlıyor. Abhazya Gagra bölgesindeki bu sıradışı tasarım gibi…

altta olmak değil, Sovyet otobüs durakları - Abhazya Gagra tartışmalı bölgede bu gibi - sıradan tezgah ve tente yeniden tanımlıyor.

Bazıları ise düpedüz korkutucu.

Some are downright terrifying.

Aynısı ülkenin heykellerinin çoğu için de söylenebilir. Stalingrad Savaşını onurlandırmak için 1967 yılında inşa edilen dev Rodina Zat Zovyot (Mamayev Anıtı) gibi.

Aynı Stalingrad Savaşı onurlandırmak için 1967 yılında inşa edilen dev Anavatan Çağrılar, gibi, ülkenin heykellerin çoğu için söylenebilir. (Altta küçük leke, bir insandır.)

Ve Sovyet Sarayı, 1941 yılında Alman işgali sebebiyle durmasa 1300 adım yüksekliğinde olacaktı.

Ve tüm totaliter mimarisi ile olduğu gibi, en büyük tasarımları bir fantezi olarak kaldı. Sovyetlerin Sarayı sonsuza projeyi durdurma, değilse 1941 yılında Almanya'nın işgali için, 1.300 feet boyunda olurdu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish