Soul Kraliçesi Aretha Franklin 76 Yaşında Hayata Veda Etti

Soul kraliçesi ve müzik tarihinin tartışmasız en önemli seslerinden biri olan Aretha Franklin 76 yaşında hayata veda etti.

Açıklamaya göre, tüm zamanların en büyük şarkıcılarından biri olan Aretha Franklin’in Perşembe günü pankreas kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumduğu belirtiliyor. “Franklin, 16 Ağustos Perşembe sabahı saat 9: 50’de Detroit’te, ailesi ve sevdikleriyle çevrili evinde vefat etmiştir”.

Franklin geçtiğimiz birkaç yıl boyunca sayısız sağlık sorunuyla uğraşmış ve bu durum şarkıcının Şubat 2017’de emekli olacağını duyurmasına yol açmıştı. Bu haftanın başlarında ise Franklin’in bakımevinde olduğu bildirilmişti.

Tüm zamanların en çok satan sanatçılarından biri olan Aretha Louise Franklin 25 Mart 1942’de Memphis, Tennessee’de dünyaya geldi. Annesi Barbara başarılı bir piyanist ve vokalist iken, babası Clarence LaVaughn Franklin bir vaizdi ve ikisi de Franklin’i etkileyen ilk kişiler olmuştu. Annesinin zamansız ölümünden sonra Franklin, büyükannesi Rachel ve soul şarkıcısı Mahalia Jackson tarafından büyütüldü. Bu zaman zarfında da kendi öğrendiği piyanoyu iyice geliştirdi.

Müzik kısa süre sonra hayatının merkezine oturdu. Franklin’in ilk albümü olan “Songs of Faith” 1956’da 14 yaşındayken piyasaya sürüldü ve iki gospel radyo single’ı olan “Never Grow Old” ve “Precious Lord, Take My Hand” yayımlandı.

Günümüze kadar müzik dünyasına sayısız hit şarkı kazandıran 18 Grammy ödülü ve 75 milyonun üzerinde albüm satma başarısının sahibi olan Aretha Franklin müzik tarihinin en fazla liste başı başarısı yakalayan kadın sanatçısı olmaya devam ediyor.

tr_TRTurkish