Sophia Loren’in vücut dublörü “Scilla Gabel”

Aktris Scilla Gabel, 1950’lerde birkaç filmde Sophia Loren’in vücut dublörü olarak yer aldı. Bu çok istediği şöhret basamaklarını tırmanması için bir yol gibi görünüyordu, ama Loren’e sıra dışı benzerliği ona bazı işler kazandırsa da başlı başına bir aktris olarak kariyerine zarar verdiği söylenebilir.

Gabel, Loren’le bu kadar yakından özdeşleşmeseydi ve hatta Loren taklidi olarak görülmeseydi, bir aktris olarak daha büyük bir kariyere sahip olup olamayacağını merak etmemek elde değil.

Gianfranca Gabellini doğumlu Scilla Gabel, 60’lar ve 70’ler boyunca filmlerde rol aldı ve 1980’lerde birkaç İtalyan mini dizisinde oynadı, ancak benzerliklerine rağmen yıldızı hiçbir zaman Loren’inki gibi yükselmedi.

Gabel Vücut İkizi Olmadan Önce Avukatlık Kariyerine Adım Atmak Üzereydi

Eğlence endüstrisine dalmadan önce Gabel, Oxford Üniversitesi’nde hukuk okudu ve buradan doktora derecesi olduğu iddia ediliyor. Hukuk okuduktan sonra, Roma’daki Ulusal Dramatik Sanatlar Akademisi’nde oyunculuk okuluna giden Gabel inanılmaz derecede nitelikli olmasına rağmen, oyunculuk zehrini yutmuştu ve kamera önünde bir hayat sürdürmeye karar verdi. Zanaatına olan bu bağlılığı işe yarayacaktı ama ilk rolleri beklediği türden bir ihtişama sahip olamadı.

Sophia Loren’in Vücut İkizi Olarak Çalıştı

Ulusal Dramatik Sanatlar Akademisi’nde oyunculuk eğitimi aldıktan sonra Gabel, Boy on a Dolphin filminde Sophia Loren’in vücut dublörü rolünü aldı. Tam olarak bir yıldızının parlaması anı olmasa da insanlarla tanışmayı ve sette takılmayı başardı. Gabel, Loren’e o kadar çok benziyordu ki, Timbuktu’da tekrar Loren’in dublörü olarak çalışması için hemen işe alındı.

Hem Dolphin hem de Timbuktu 1957’de çekildi ve bu süre zarfında küçük İtalyan filmlerinde de birkaç küçük rolü oldu. 1958’de televizyon mini dizisi Capitan Fracassa’ya geçti ve burada da muhtemelen Loren’e benzerliği nedeniyle işe alınmıştı.

Scilla Gabel, Sophia Loren’e Daha Az Benzemek İçin Estetik Ameliyat Olmuş

Gabel’in hayatının çoğu gizem perdesi arkasındadır. Hayranlarının çoğu, onunla Sophia Loren arasında kurulan paralelliklerin Gabel’in kaldırılamayacağı kadar fazla olduğuna ve farklı görünmek için iki farklı estetik ameliyat geçirmeyi göze aldığına inanıyor. Bu ilginç bir teori, ancak estetik ameliyat geçirdiğine dair hiçbir kanıt yok.

Filmlerde Ölmek Gibi Bir Eğilimi Vardı

İddia edilen estetik ameliyatından sonra Gabel bir dizi macera filminde rol aldı ve sorunlu kadınları oynadı. Ya kahramanlar tarafından kurtarılmayı bekliyordu ya da 1950’ler ve 60’lar için giderek daha acımasız hale gelen şekillerde öldürülüyordu.

Tarzan’s Greatest Adventure‘da (1959) bir yılan çukuruna düştü, Mill Of The Stone Women‘da (1960) zehirlendi ve Target For Killing‘de (1966) “küçük bir patlayıcı anahtarlık” tarafından havaya uçuruldu.

TV’ye Geçti

Sophia Loren’in vücut dublörü olmayı bıraktıktan sonra Gabel, ona yeni ve maceralı bir şeyler sunacak roller aramaya başladı.

Ne yazık ki yalnızca filmin kahramanını baştan çıkarmaya çalışan veya bir seks canavarına ihtiyaç duyan kötü karakterleri oynamaya devam etti.

Bu, 70’lerde ve 80’lerde İtalyan televizyon dünyasına taşındığında değişti. 1980’lerde romanlardan uyarlanan bir televizyon mini dizisi koleksiyonunda yer aldı. En önemlisi, 1920’lerde geçen bir gizem olan Quer pasticciaccio brutto de via Merulana’da Liliana Balducci olarak rol aldı

tr_TRTurkish