Sonbaharın Hafta Sonu Kaçamağı; Belgrad

Yapraklar sararmaya başladığında,  közlenmiş biber kokusu, kestane ve meyve kokularını duyumsadığımızda Belgrad’a sonbahar geldiğini hissediyoruz.  İşte tam bu vakitlerde Belgrad’a yola çıkıp hafta sonunu dolu dolu geçirebileceğiniz bir sonbahar tatili tavsiyeleri;

Kalemegdan

Şehirin simgesi olan bir kale içi ve park alanıdır. Kalemegdan türkçe kökenli bir kelimedir. Osmanlı döneminde bu kaleyi Kalemeydan olarak adlandırmıştır ve günümüzde de Sırplar Kalemegdan olarak adlandırmaktadır.

Kalemegdanı Belgrad’a ilk gidişimde akşam manzarasıyla sevmiştim ve sonraki günde de gündüz gözüyle bu koca kale içini keşfedip hayret etmiştim. O zamanlar Sırp- Osmanlı kültürlerinin bu kadar iç içe olduğunu bilmiyordum.. Bu alan Ortaçağ kapılarından geçip Osmanlı konakları ile Sokullu Mehmet Paşa çeşmesinden su içtiğim, Damat Ali Paşa Türbesi ile bir çok tarihi ize sahip.

Kale içinde müzelere, eğer rastlarsanız fotoğraf sergilerine ve hediyelik eşya satan standlara uğramak isteyebilirsiniz.

Kalemegdan’ı sonbaharın romantik kalesine çevirenler; Aşıklar.. Gözlerini nehre çevirip birbirinin omzuna yaslanan sevgililer ve eşler tatlı bir huzur veriyor ve manzarayı daha da anlamlı kılıyorlar.

unnamed

Knez Mihailova Caddesi

Sağ ve sol yanlarını alışveriş dükkanları ve kafelerin bulunduğu, yol boyunca sokak müzisyenlerinin, çizerlerin, karikatüristlerin, ressamların  küçük şovlarıyla renklendirdiği bu cadde Kalemegdan çıkışında sizi içine alacak ve Balkan ezgilerini duyumsayacaksınız.

unnamed

Skadarlija

Belgrad’taki en sevdiğim sokak ve eminim sizin de öyle olacak. Bohem bir sokağa adım atacak ve renkleriyle restoranlarıyla buraya bayılacaksınız.

vgdd

poıuy

Aziz Sava Katedrali

Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiştir. Avrupa’nın 10. Sırbistan’ın ise en büyük katedralidir.

jhg

Şeşir Moj

Akşam yemeğinizi canlı Sırp müzikleriyle yemek ister misiniz? Skadarlija sokağında, hasır şapkasıyla sarışın bir abla, çiçeklerle bezeli bir yerin önünde ”buyrun” derse kesinlikle reddetmeyin.! Adı Şeşir Moj olan  kafana (geleneksel restoran) güler yüzlü sahibiyle sizi lezzetli yemeklerini yemeğe çağırırken haksız sayılmadığını anlayacaksınız. Balkanlara özgü Çevapi yiyebilir dilerseniz başka tatlar da tadabilirsiniz, yanında da sırp ekmeği olan poğaça istemeyi unutmayın. Müzikleri inanılmaz ve içeri girdiğinizde orada eğlenen ve yemek yiyen insanların şarkılara eşlik etmekten yemeklerini bile yiyemediklerini göreceksiniz.  Bu atmosferi yaşamınızı şiddetle tavsiye ediyorum.

unnamed

Müze severler için;

Nikola Tesla Müzesi

Müze gezmekten hoşlananlar için ve Tesla’nın kişisel eşyalarının bulunduğu bu müzeye gidebilirsiniz.

unnamed

Etnografya Müzesi

Belgrad’da gezmekten çok keyif aldığım bir müze. Sırbistan’ın ve Balkanların en eski müzelerinden biri olan Etnografya Müzesi,büyük bölümü eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti‘ni meydana getiren ülkelere ait olmak üzere, Balkanlara ait 150.000’den fazla köy ve kent kültürü ögesini içinde barındırıyor.  Balkan kültürüne ilgisi olan ve yakından keşfetmek isteyenler için…

oıug

Ulusal Müze

Sırbistanın en eski ve en büyük müzesi. Cumhuriyet Meydanında yer alan müze, 5600’den fazla resim ve 8400’den fazla çizim, toplamda 400.000’den fazla eserin sergilendiği bir yapıdır.

 

tr_TRTurkish