SLAVA – Sırpların Geleneksel Koruyucu Aziz Kutlamaları

Sonbahar gelirken, Slav halkları da kışa hazırlığa başlar;  Ajvar ( balkanların en önemli lezzeti/ kırmızıbiber patlıcan ezmesi, sos) ,kompostolar ve Slavlar için diğer kutsal ve bereketli atfettikleri yiyecekler kış için hazırlanır. Ancak, bu hazırlıkların dışında, sonbaharın Sırplar için başka bir anlamı daha var. Sonbahar Slava’nın başlangıcı oluyor.

Eğer bir Sırp sizi Slava için evine davet ederse, kendinizi onurlanmış hissedebilirsiniz. Bu kutlama Sırplar arasında çok önem arz eder, çünkü bu kutlama günü Slavların Hristiyanlığı kabul ettikleri günü temsil eder, ama bir parçaları da hala Pagan tanrılarını da anmaktadır. Slava, Sırp geleneklerinin en karakteristik ögesi ve bu kutlama Unesco Manevi Kültürel Miras Listesinde de yer alıyor.

Slava Nedir?

Adsızv

Foto:Ortphoto.net

Slava her yıl kutlanır ve kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır. Slava aile ve arkadaşlar bir araya gelir evde kutlanır. Sırplar bu günde yeni insanlarla tanışmak için evlerine davet eder ve ağarlar.

Koruyucu Aziz, oğullara babalarından, kadınlara da eşlerinden miras olarak aktarılır. Bazı Koruyucu Azizler yılda iki defa kutlanır, ikinci defa ki kutlamaya Preslava denir. Slava Sırp kimliğini vurgular ve Sırplar için yılın en önemli günüdür. Sırbistan dışında dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan tüm Sırplar tarafında da kutlanır.

Slava kutlamasında yemek masalarında olmazsa olmaz 4 unsur vardır. Slava keki, mum, kırmızı şarap ve pişirilmiş arpa. Her birinin Hristiyanlıkta temsil ettiği bir anlam vardır; Slava Keki Hristiyan bedenini, şarap kanı, Arpa yeniden dirilmeyi ve mum ise Hristiyanların dünyadaki ışığını temsil eder.

Slava kutlamasında Ziyafet

Adsızfg

foto:restorani beograd /twitter

Aileler bu gecede çeşit çeşit yemeklerle donatılmış muazzam sofralar hazırlar. Sarma, Kızarmış Domuz, Kuzu çevirme ve yanında Zeytinyağlı salata (Sırp yemek hazırlama tarzında buna Rus salatası denmektedir.) ve şekerlemeler…

Kutlamada içki olarak, şarap, bira ve rakı çok fazla tüketirler. Bu gün ailenin bir araya gelme zamanıdır. ( Aynı Aziz Koruyucu’yu kutlamıyor olsanız bile 5 dakikalığını arkadaşınızın ve ailesinin kutlamasına katılabilirsiniz.)

brg

St. Sava   /  photo:wikimedia

Bazı Aziz Koruyucular (Patron Saint) ve günleri; St. Nikolas ( Nikoljdan,19 Aralık) St. George (Djurdjevdan, 6 Mayıs) St. John the Baptist (Jovanjdan,20 Ocak), St.  Demetrius ( Mitrovdan, 8 Kasım), St.Michael (Arandjelovdan, 21 Kasım) ve St. Sava (Savindan, 27 Ocak)

İlginç olan yanı ise Aziz Koruyucular sadece insanlar için değildir, Şehirlerin, şirketlerin, okulların ve diğer enstitülerin de kendilerine ait Koruyucu Azizleri vardır. Örneğin okulların Koruyucu Azizi St. Sava’dır.

Adsıznkn

Tarih içinde Slava kutlamaları /wikimedia

Eğer bir Sırp ile tanışırsanız ve sizi Slava kutlamalarına davet ederse bunun büyük bir onur olduğunu bilmelisiniz. Giderken, bir şişe şarap alıp lezzetli yemekler yemek ve sıcakkanlı insanlarla bir arada farklı bir kültürün içinde güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish