Şiva Canbazoğlu’nun “Beden gemisinde Dünya Seferi” adlı sergisi 8 Ocak’ta açılıyor

ŞİVA CANBAZOĞLU
‘BEDEN GEMİSİNDE DÜNYA SEFERİ’

MIXEDMEDYAKOLAJ SERGİSİ

8 – 15 OCAK’24

AYŞE TAKI GALERİSİ’nde

Ayşe Takı Galerisi’nde yeni yılın ilk sergisi; yeni oluşum, yeni anlayış!

Bu bağlamda çağdaş dans performansı da bu YENİ’nin bir parçası olacak.*

“İnsan, kendinden çok daha büyük bir koreografinin parçasıdır. Ve bu koreografi evrenin her köşesinde aynı değildir, gözlemciye göre değişir. Bu noktadan yola çıkarak sergi, toplumsal ve bireysel zaman algımızı yorumlayan, farklı sanat dalları vasıtasıyla genişleyen bir sentezdir.”

Şiva Canbazoğlu 1998 yılında İstanbul’da doğmuştur. Çalışmalarını multidisipliner bir yolda yürütmektedir, performatif ve koreografik oluşumlar ağırlıklı olmak üzere. ‘Beden Gemisinde Dünya Seferi’ yarattığı ilk sergidir, fakat görsel sanatlar kariyeri boyunca işlerine entegre edilmiştir. Hem sahne, hem görsel sanat üretimlerinde çevreye duyarlı, saygılı ve sürdürülebilir kaynaklar kullanmak işlerinde önemli değerlerden biridir. Bu nedenle, sergide kullanılan materyaller yaklaşık 1940/1990 yılları arasında üretilmiştir. Zamanın onlara kattığı doku ve his, geçmişi ve şimdiyi mekânlaştırır, birleştirir. Birbiriyle direkt bir iletişim hâllinde olmayan materyaller üretim amaçlarından, mânâlarından ayrılır, çağrışımlar yoluyla tekrar anlamlandırılır, dönüşür, başkalaşır.

Yeni oluşumlar ve konseptler neo spiritualist kaynaklardan ve düşünce kombinasyonlarından beslenir. Ben kimim, neredeyim, niçin buradayım sorularını irdeler ve bu soruların cevaplarını araştırır. Bu araştırma namütenahi bir hâldedir, sorular ve cevaplar katmanlıdır. Dünyadaki her şey birbiriyle irtibat hâlindedir, bağlantılıdır. Bu nedenle sanat, bu direkt veya endirekt bağlanıları tasvir etmek, anlamaya alan açmak, tefekkür etmek için uygun bir araçtır, vasıtadır. Sergideki eserler, oluşumlar da buna hizmet etmektedir. Merceği daha daraltarak zamanın devinimi üzerinden bir anlatım ile.

*Açılış günü saat 19.30’da sergi konseptiyle bağlantılı,  ‘How Now Becomes Then’

performansından bir kesit de paylaşılacak.

Koreografi ve Konsept: Şiva Canbazoğlu, İlayda Evgin

AYŞE TAKI GALERİSİ

ŞAKAYIK SOK. 53 TUNA PALAS D; 1

TEŞVİKİYE, İSTANBUL TEL; 0212 343 2154

@aysetakigalerisi

tr_TRTurkish