Şişli’de “Transları Öldüren Nefrete” Karşı Kampanya

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü dolayısıyla Şişli’de billboardlara transfobik nefrete karşı afişler asıldı.

“Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” imzasıyla asılan afişlerde transfobik nefret cinayeti haberlerinden kesitler ve “Şişli Belediyesi olarak transları öldüren nefretin durması için çalışıyoruz. Nefrete karşı hayatı savunuyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde geçtiğimiz günlerde kurulan Toplumsal Eşitlik Birimi’nden Elif Avcı çalışmalarına ilişkin KaosGL.org’a açıklamalarda bulundu. Avcı, Şişli’nin büyük bir LGBTİ nüfusa ev sahipliği yaptığını vurgulayarak “Bölge bu kadar büyük bir gettoyu içerirken belediyenin LGBTİ’lere dönük bir politika yapmaması düşünülemez” dedi.

Nefret saldırılarının Şişli’de çok yoğun yaşandığını da vurgulayan Avcı sözlerine şöyle devam etti:

“Billboard kampanyamızla farkındalık yaratmak istiyoruz. Şişli sakinlerine ‘translar senin komşun ve komşuların cinsiyet kimliklerinden dolayı öldürülüyor’ mesajını ulaştırmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da temel haklar konusunda eşitsizliği eşitlemek için ne gerekiyorsa yapacağız. Belediye hizmetlerinin LGBTİ’leri daha çok görmesini sağlayacağız.”

Belediye farkındalık yaratmak için 20 Kasım’da Zabıta İşleri Müdürlüğü’nde belediye zabıtalarına, 23 Kasım’da ise Şişli Kent Kültür Merkezi’nde Şişli halkına yönelik LİSTAG Aile Grubu tarafından üretilen Benim Çocuğum film gösterimi de yapacak.

Kadına yönelik şiddet ve çocuk hakları da unutulmadı

Şişli Belediyesi 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla da billboardlar hazırladı. Belediye kadına yönelik şiddete ilişkin bir forum tiyatroya da ev sahipliği yapacak.

Belediyenin insan haklarına ilişkin son çalışması ise çocuk haklarına yönelik olacak. Aynı zamanda Çocuk Hakları Günü olan 20 Kasım için üç kitap çıkartıldı. Rehber öğretmenler ve çocuklar için çıkartılan kitaplardan birisi ‘Zeliş’ isimli boyama kitabı. Bir diğer kitapta rehber öğretmenlere tavsiyeler yer alıyor. Sonuncu kitap ise, çocuk haklarına ilişkin bir öykü kitabı.

Beşiktaş_Trans

Nefret suçları, geçen sene Beşiktaş’taki billbordlardaydı

Geçtiğimiz sene de İstanbul Beşiktaş Belediyesi, 20 Kasım Nefret Sucu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü’nde billboardlara nefret suçlarına karşı afişler asmıştı.

Afişlerde Şişli Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve LGBTİ aktivistlerinin ellerinde “Nefrete İnat Yaşasın Hayat” yazılı afişler tuttuğu fotoğraflar yer almıştı.

(Bu haberin hazırlanmasında Bianet ve KaosGL‘den yararlanılmıştır)
tr_TRTurkish