Sırt Çantalı Güvercinler Hava Kirliliğiyle Mücadeleye Katıldı

Geçen ay, 10 güvercinden oluşan bir ekip, hava kirliliğini izlemeye yarayan sırt çantalarını takıp Londra’nın üzerinde uçmaya başladı. Londralılar şimdi insan gücüyle çalışan ilk hava kirliliği izleme ağını oluşturmak için insanları kirlilik sensörlerini giymeye çağırıyor.

Londra’da her yıl yaklaşık 9,500 insan uzun süre hava kirliliğine maruz kalma nedeniyle ölüyor – yeni bir araştırma bu rakamın zannedilenin neredeyse iki katı olduğunu söylüyor. Paris merkezli Plume Labs teknoloji şirketi, hava kirliğinin insan sağlığı üzerindeki risklerini azaltmak için kentsel alanlarda kullanılabilecek bir uygulama geliştirdi – örneğin aşırı maruz kalmanın zirve yaptığı zamanlardan kaçınabilmek için. Çocuklarınızla bisikletle dışarıda gezecekseniz ya da riskli yaşlarda olup da yürüyüşe çıkacaksanız sensör size hava kirlilik raporunu söyler. Şirket, hali hazırda dünya üzerinde 150 ülkede çalışmalarını sürdürüyor ve dünya çapında kirlilikle ilgili veriler topluyor.

güv

Geçen Mart ayında Plume Labs, Twitter ve marketing ajansı ile birlikte yürüttükleri projeyi duyurdu. Buna göre, kentin hava kirliliğini izlemek ve bir harita oluşturmak için güvercinlerden oluşan bir ekip izleme monitörleriyle gökyüzüne salındı. Projenin bir diğer amacı da konuya dikkat çekmek ki bunu başarmış görünüyorlar. Kuşlar görev uçuşu yaparken Londralılar da @PigeonAir hesabından dakika dakika hava kirliliği ile ilgili durumu öğrendi.

güvve

tr_TRTurkish