Sina Çölü’nde Terk Edilmiş Bir Sinema

Sina kumlarının üzerindeki bir sinema çok uzun yıllar seyircilerini bekledi. Uyuyan güzel misali zamana direnen sinema, maalesef çölün acımasızlığına yenildi ve aşağıdaki fotoğrafta görünen hale geldi.

nohazayed

Sinemanın hala ayakta olduğu günlere dönersek;

Bu sıradışı yazlık sinema, ödüllü Estonyalı fotoğrafçı Kaupo Kikkas tarafından fotoğraflanmıştı. Kaupo, sinemanın 2000’lerin başında, çılgın bir Fransız tarafından kurulduğunu söylüyor. Çılgın Fransız Dynn Eadel, bir gün arkadaşlarıyla Sina Çölü etrafında gezerken orada bir şeyin eksik olduğuna kadar verdi: Bir sinema salonu!

etoiles

Eadel fikri kafasına koyarak Paris’e geri döndü ve yatırımcılarla fikrin üzerinde çalışmaya başladı. Özel bir ekran tasarımı vardı ve Kahire’de eski bir sinemadan güzel ahşap koltuklar, diğer mobilyalar ve projeksiyon ekipmanı aldı. Sonra da sinemanın açılışı için büyük bir parti planladı. Ama bir şeyi unutmuştu ve bunu “ Mısırlılar Avrupalılardan gelen iyi fikirleri sevmiyor,” diyerek ifade etti. Yerel halkla biraz gerginlik yaşandı.

Ayrıntılar pek net olmasa da, Sina valisinin de katıldığı açılış gecesi partisinde jeneratörler gizemli bir şekilde sabote edildi. Sinemada ne o gece, ne de sonrasında film gösterildi. Çılgın Fransız’ın hayalleri suya düştü ve çölün sineması da böylece kaderine terk edildi.

abandonedcinema2

tr_TRTurkish