Silahlı Şiddetle Mücadele Etmenin Yolu

Silahlı şiddetle mücadele etmenin yollarından bir toplumuzda aktivist olmaktır. Bunun daha az konvansiyonel yolu binlerce silahı eritmek ve topluma katkıda bulunacak sanatsal bir faaliyette kullanmak da olabilir.

Bu daha az yaygın bir yol ama kim ana akımı takip etmeyi sever ki zaten?

Silahlar zarar vermek ya da öldürmek için yapılır, bu yüzden yüksek silahlı şiddet oranıyla tanınan Meksika, Culicán, yerlisi olan sanatçı Pedro Reyes, silahları imha etmek yerine dönüştürerek bir farkındalık ışığı yaratmaya karar verdi.

Yenilikçi sanatı aracılığıyla Reyes parçalarında anahtar bileşenler olarak modern toplumun hatalarını kullanarak perspektifin önemini vurgular ve sonra onları pozitif yönde değiştirir ki bu küresel silah kontrol probleminde yaptığının aynısıdır.

3_GunsIntoShovels

Birkaç yıl önce, Meksika ordusundan topladığı silahları eritti ve sanat eserlerine ve müzik enstrümanlarına dönüştürdü ve şimdi de onları ağaç dikmek için kullanılacak küreklere dönüştürüyor.

4_GunsIntoShovels

Reyes bu sosyal sorunla ilgili güçlü hisler taşıyordu ve bir kampanya başlatmaya karar verdi. Kampanyaya göre silahını getiren kişilere karşılığında herhangi bir beyaz eşya alabilecekleri kuponlar dağıtılacaktı. Proje sonunda 1527 silah teslim edildi ve o da bunları 1527 küreğe dönüştürdü. Kürekler daha sonra dünyanın çeşitli yerlerinde ağaç dikmeleri için kamu okullarına ve çeşitli sanat kurumlarına dağıtıldı.

8_GunsIntoShovels

9_GunsIntoShovels

10_GunsIntoShovels

tr_TRTurkish