Sigur Rós’un Orkestra Albümü “Odin’s Raven Magic” Yayında

Sigur Rós’un, uzun süredir beklenen orkestra albümleri “Odin’s Raven Magic” yayında.

Sekiz şarkılık bestenin, İzlandalı grubun neredeyse yirmi yıldır kataloğunun efsanevi bir parçası olduğu ve bu nedenle nihayet gün ışığını görmesinin oldukça önemli bir fırsat olduğu belirtiliyor. Başlangıçta Reykjavik Sanat Festivali tarafından 2002 yılında yaptırılmış ve o zamandan bu yana yalnızca birkaç kez icra edilmiş.

Eski Sigur Rós üyesi Kjartan Sveinsson ve amiina üyesi Maria Huld Markan Sigfúsdóttir’in düzenlemelerinin yer aldığı albüm, İzlandalı müzik efsanesi Hilmar Örn Hilmarsson ve saygın balıkçı ve chanter Steindór Andersen ile kaydedildi.

Albümün en belirgin özelliği ise İzlandalı heykeltıraş ve sanatçı Páll Guðmundsson tarafından taş parçalarından yapılmış beş oktavlık bir marimba kullanılması Enstrüman, albüm boyunca belirgin bir şekilde öne çıkarılırken sounda kendine has dokular katıyor.

Albüm adını, İzlanda’nın Orta Çağ edebi kanonu Hrafnagaldur Óðins (Odin’in Kuzgun Büyüsü) adlı İskandinav tanrısının gezegeni araştıran kuzgunları hakkındaki bir bölümden alıyor. Uzun şiir ilk olarak 1867’de yazıldı ve o zamandan beri resmi bir 14. yüzyıl belgesi olarak onaylandı. Şimdi de müzik yoluyla hayat buluyor.

“Odin’s Raven Magic”, Sigur Rós’un 2013 albümü “Kveikur”dan bu yana ilk yeni sürümünü işaret ediyor. Geçen Ekim ayının başlarında, solist Jónsi’nin yeni solo albümü “Shiver” dinleyiciyle buluşmuştu.

Kapak fotoğrafı: Eva Vermandel

What's your reaction?

tr_TRTurkish