Sigur Rós solisti Jónsi’nin Kayıp Kayıtları Yayında: “Frakkur 2000-2004”

Sigur Rós solisti Jónsi üç parçadan oluşan solo albümü “Frakkur 2000-2004”ü paylaştı.

Albüm, müzisyeninin daha önce yayınlanmamış, başlığında da belirtilen yıllar arasındaki kayıtlarından meydana geliyor.

Frakkur başlıklı albümü oluşturan kayıtların çoğu, Jónsi tarafından ya Reykjavik’teki kendi evinde, ya arkadaşının Boston’daki evinde ya da Sigur Rós ile gezerken yolda ortaya çıkmış.

İşin enteresan tarafı, tüm bu eski kayıtların uzun zaman Jónsi tarafından tamamen kaybolduğunun düşünülmesi. Ancak, bir arkadaşına hediye edilen bir CDR içeriğinde fark edilip kurtarılan kayıtlar, bu özel sürümün üretilmesini sağlıyor.

24 parçalı, 108 dakikalık albüm, her biri farklı bir şekilde kaydedilen ve belirli bir dönemin malzemelerini içeriyor. 2000-2001 başlıklı en eski kayıt grubu müzisyenin PC dizüstü bilgisayarında yapılmış (sevgiyle “Tank” olarak adlandırıldı) ve karşılıksız bir aşk hikayesini anlatıyor.

2002-2003 yılları arasında ikinci aşamadaki malzeme, ikinci el mağazalardan satın aldığı oyuncakları kullanarak Yamaha RS-7000 (“The Grey Machine” olarak adlandırıldı) üzerinde yapılmış. Jónsi, bu süreyi “güneş ışığı ve saf eğlenceli, yaratıcı enerji ile dolu” olarak tanımlıyor.

Üçlü albümün 2003-2004’ü kapsayan son parçasına gelince, Logic programı (Jónsi’ye ortak ve iş birlikçi Alex Somers tarafından) ve Yamaha VSS-30 klavyesi kullanılarak programlanmış.

“Frakkur 2000-2004”, Jónsi’nin Sigur Rós’dan arda kalan zamanda, belli bir döneminde kafa yorduğu deneysel kayıtlara kulak vermek bakımından ilgi çekici bir albüm olarak karşımıza çıkıyor.

tr_TRTurkish