Screaming Trees Kurucusu Mark Lanegan Hayatını Kaybetti

Screaming Trees’in kurucu üyesi, solisti ve yaratıcı gücü Mark Lanegan yaşamını yitirdi.

Yapılan açıklamada, 22 Şubat sabah saatlerinde İrlanda’nın Killarney kentindeki evinde vefat ettiği belirtilen Lanegan 57 yaşındaydı.

Screamin Trees’in yanı sıra Queens of the Stone Age ve The Gutter Twins’deki çalışmalarıyla da tanınan Lanegan, daha birçok müzisyen ve grupla yaptığı iş birliği ile grunge ve alternatif rock sahnesinin saygın ve ilham kaynağı isimlerinden biriydi.

Washington, Ellensburg’da doğan Lanegan, 1985’ten 2000’deki dağılmalarına kadar Screaming Trees’in kurucusu ve grunge sahnesinin öncüsüydü.

Lanegan ayrıca yıllar boyunca Queens of the Stone Age’in önemli bir üyesiydi ve grubun çığır açan albümleri “Rated R” ve “Songs for the Deaf” dahil beş albümde yer aldı.

Lanegan, The Afgan Whigs şarkıcısı Greg Dulli ile The Gutter Twins adı altında 2008’de “Saturnalia” isimli bir albüm çıkardı. Aynı zamanda üretken bir solo kariyere de sahipti ve en son çalışması olan 2020 tarihli “Straight Songs of Sorrow” da dahil olmak üzere kendi adıyla 12 albüm yayınladı.

COVID’e yakalanıp üç hafta komada kalan, geçici sağırlık da dahil COVID’in uzun süreli etkileriyle uğraşan şarkıcı, Aralık ayında çıkan son kitabı “Devil in a Coma”da COVID ile savaşını detaylandırmıştı. Bunu “Sing Backwards and Weep: A Memoir” isimli otobiyografisi takip etmişti.

Consequence.net

tr_TRTurkish