Scorpions Şarkıcısı Klaus Meine’den “Wind of Change” Hakkındaki CIA Söylentisine Cevap

Scorpions’un mikrofon başı kudreti Klaus Meine, grubun klasik şarkısı “Wind of Change”in yazılmasının CIA tarafından telkin edildiği söylentilerine, şöyle cevap veriyor, “bu müziğin ne kadar güçlü olabileceğini gösterir.”

Meine ve grup arkadaşları “Wind of Change”i, Bon Jovi ve Mötley Crüe gibi diğer hard rock gruplarıyla aynı sahneyi paylaştıkları, 1989’daki Moskova Müzik Barış Festivali’nde sahne aldıktan sonra yazdıklarını her zaman söylemişlerdi.

“Wind of Change”in aslında CIA tarafından Soğuk Savaş propagandasının bir parçası olarak kaleme alındığı teorisi ise ilk olarak Mayıs ayında Spotify’da prömiyeri yapılan “Wind of Change” adlı sekiz bölümlük bir podcast dizisinde gündeme getirildi.

New York’lu gazeteci Patrick Radden Keefe, eskiden CIA için çalışan bir arkadaşından ikinci ağızdan bir hikâyeyi duyduktan sonra konuyu başlattığını söylerken söylentiyi, “Wind of Change” aslında CIA tarafından Sovyetler Birliği’nde değişimi teşvik etmek için yazılmıştır ifadesiyle gündeme taşımıştı.

Meine ise yakın zamanda verdiği bir röportajda “Böyle bir hikâye ortaya atsam utanırdım” derken, mevzubahis podcastin başarısının nedeninin insanların bu tür bir senaryoya çekilmesi olduğunu söylüyor ve ekliyor,

Diğer taraftan, tabii ki hiç doğru değil.” “Müziğin ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor. Eğer bu şarkının komünizmi yıkmaya yardımcı olacak bir araç olduğu düşünüyorlarsa – yani, Tanrım. [Gülüyor] Bu, sadece ağır bir şekilde, eğer mümkünse, müziğin gücünün altını çiziyor.”

Kapak fotoğrafı: Hauke-Christian Dittrich

Blabbermouth.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish