Saykodelik Tınıların Cazibesi: Birth Of Joy “Hyper Focus”

Son yıllarda müzik sahnesinde 60 – 70’lerin sihirli atmosferi ve saykodelik tınıları büyük bir ivme yaşıyor. Neredeyse tür olarak kendi içinde festivalller düzenlenecek bir potansiyel ve hatırı sayılır bir ilgi odağı olduğu rahatlıkla gözlenebilir. Birleşik Devletler bandıralı grupların yanı sıra Avrupa genelinde hatta küresel ölçekte de hissedilen kuvvetli ve keyifli esen bir rüzgar bu.

Aynı başlık altında parlayan birçok topluluktan söz edilebileceği gibi içlerinden bazıları var ki doğal olarak bu verimli ortamda aradan sıyrılıyorlar. Son dönem bu topluluklara gönül rahatlığıyla verilecek en iyi örneklerden biri  hiç kuşkusuz “Birth Of Joy”.

Hollandalı trio iki binlerin ortalarından bu yana aktif. Vokal ve gitarda Kevin Stunnenberg, davul ve geri vokalde Bob Hogenelst ve tuşlu çalgılar ile bas gitarda Gertjan Gutman’dan oluşan kadro, The Doors’dan Pink Floyd’a oradan Led Zeppelin ve Deep Purple’a kadar uzanan, zaman zaman sertlik derecesinde ince ayarların söz konusu olduğu nefis işlere imza atmakta.

Temel insani güdüler üzerine odaklanan söylemler, melodik çeşitliliği ile harekete geçiren tınılar, geçmişten seslenen ancak günümüz sokaklarında gezinen yerinde tonlamalarla akla kazınacak bir topluluk Birth Of Joy.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Hyper Focus” ise topluluğun 5. uzun metrajlı albümü olarak ilgi bekleyen çalışmalar arasından göz kırpıyor. Albüm, topluluğun müzik anlayışını lafı uzatmadan yansıttığı, kendinizi 60 ve 70’lerin cazip etkisine bırakarak arkanıza yaslanıp bulunduğunuz yerden uzaklaşmanıza yardımcı olacak yakışıklı şarkılarla dolu.

Tebdilimekânda ferahlık var diyor, tercihinizi saykodelik tınılardan yana kullanıyorsanız, Birth Of Joy’un “Hyper Focus”u yerinde bir seçim olcaktır,

Öyleyse bu tarafa doğru gönül rahatlığıyla yanaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish