Savaş Karşıtı Öyküler Bir Araya Geldi “Médan Geceleri”

Sel Yayıncılık klasik eserler dizisine bir yenisini daha ekliyor: ‘Médan Geceleri’.

Émile Zola ve Maupassant gibi dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan altı yazarın savaş karşıtı öyküleri,  Médan Geceleri adlı kitapta bir araya geldi.

Natüralizmin öncüsü Émile Zola’nın Médan’daki evinde toplanan dönemin önde gelen yazarları geçmişin anılarına dalarlar ve bu sohbet ortamının sonucunda ortaya 1870 Fransa-Prusya Savaşı’nı konu alan altı öykü çıkar. 1880 yılında yayınlanan ve ‘Médan Geceleri’ adı verilen bu öykü derlemesi edebiyat çevrelerinde geniş yankı uyandırır.

Cesetlerin ve yıkıntıların ortasında “Zafer!” naraları atan aptal subaylardan, sözde vatansever burjuvaların savaş ortamında iyice su yüzüne çıkan ikiyüzlü ve aşağılık ahlakına, “düşman”la savaşmayı beklerken tek yapabildikleri şey müdavimi oldukları genelevi yerle bir etmek olan “kahraman”lardan, tek bir emirle askerleri ölüme gönderip kendileri zevk ve sefa içinde gününü gün eden generallere ve askerlerin dostluk, korku, hastalık, gözyaşı, bit, pislik, ölüm ve firarına hiç eskimeyen ve değişmeyen bir tablo…

Zola, Maupassant, Huysmans, Céard, Hennique ve Alexis gibi dünya edebiyatının klasikleşmiş yazarlarından savaşın insanlıkdışılığına, dehşetine ve anlamsızlığına dair savaş karşıtı öykülerin ilk kez Türkçedeki basımı gerçekleştirildi. ‘Médan Geceleri’ Sel Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Yaşar Avunç tarafından ilk kez Türkçeye çevrilen kitabın ortaya çıkış hikayesi ile şöyle: Natüralizmin öncüsü Émile Zola’nın Médan’daki evinde toplanan dönemin önde gelen yazarları geçmişin anılarına dalarlar ve bu sohbet ortamının sonucunda ortaya 1870 Fransa- Prusya Savaşı’nı konu alan altı öykü çıkar. 1880 yılında yayınlanan ve Médan Geceleri adı verilen bu öykü derlemesi edebiyat çevrelerinde geniş yankı uyandırır.

tr_TRTurkish