Saraybosna’da Bir Gün

Eski Şehri dolaşın. Saraybosna’yı keşfetmek için harika bir başlangıç noktası olan Başçarşı Meydanı’nda (diğer bir adı Güvercin Meydanı) doğru Latin Köprüsü üzerinden yürüyün,

Bakırcıların dükkânlarını es geçmeyin.  Tahmin edeceğiniz üzere Eski Şehir ilginizi çekebilecek ve güzel bir hediye almanıza sağlayacak harika ve güzel el işi dövme bakır eşyalarla dolu. Dükkânların da ustaların da hepsi neredeyse birbirine eşit ama çok kaliteli bir armağan arıyorsanız bakırcı İsmet İsmir’in dükkânına bir göz atmanızda fayda olabilir.

12 Things You Must Do in Sarajevo

Ćevapi yiyerek midenizi şımartın.  Çok lezzetli.  Ćevapi taze ekmek, çiğ soğan ve kaymakla servis ediliyor.

12 Things You Must Do in Sarajevo

Yerel içkilere şans ver.  Taze mayalanmış yerel biraları tatmak için pek çok lokal var. Pivnica HS’i kenara not edin. Sarajevskaya Brewery’nin bitişiğinde ve Eski Şehir’in biraz dışındaki bu yerde şahane lezzetlerle karşılaşacaksınız.

Bölgenin tarihi hakkında bilgi edinin.

Son savaşın yaraları şehirde hala çok belirgin ve özellikle yakın tarih meraklıları için bu konuda düzenlenen “The Complete Sarajevo War Your” adlında turlar bile var. Bu turun en gözde mekânlarından biri üç yıl süren kuşatma sırasında yiyecek ve silah tedariki için kullanılan tünellerin bir kısmına kurulan Tünel Müzesi. Şehri çevreleyen dağlık bölgede bulunan hala aktif mayınların olduğu alana güvenli bir uzaklıktan bakarak bu geziye devam edilebiliyor. Olimpik kayakla atlama tepesinin görülebileceği ve bir zamanlar yükselen ama savaş sırasında yanarak yok olan lüks otellerden kalıntıların arasında yürünebilen Igman dağına devam edebilirsiniz.

Sarı Tabya’ya doğru ilerlerken Eski Yahudi Mezarlığı (savaş sırasında Sırp keskin nişancıların bir başka yeri) ve keskin nişancıların yuvalandığı yerleri görebilirsiniz.

12 Things You Must Do in Sarajevo

 

Dünyanın en iyi barlarından biri.  

Fantezi bira, şarap, bir kokteyl ya da sadece bir kahve olsun, bir içki için Zlatna Ribica (Kapitol 5) da durmak zorundasın.

Bu küçük barın içi anneannenizin evinden daha süslü olabilir – her yere rastgele konmuş bir sürü ıvır zıvır var. Balık şeklinde bir sürahiden dökülen şarap, avizelerden sarkan kokteyl menüleri ve canlı balık akvaryumu mekânı eşsiz bir deneyim haline getiriyor.

12 Things You Must Do in Sarajevo

Bosna kahvesi için.

Saraybosna’nın kesinlikle bir kahve kültürü var. Gezdiğiniz her yer insanların keyifle oturduğu kaldırım kafeleriyle dolu. İyi bir kahve deneyimi için birazcık bilgi işe yarayabilir;

Bosna kahveniz, yanında küp şeker ya da Türk lokumu ve bir bardak suyla birlikte kahve dolu bir cezveyi taşıyan küçük bir tepsiyle servis edilir.

İlk olarak, djezvanızdaki kahvenin üzerindeki köpükleri kaşıkla alın ve sonra boş fincanınıza biraz kahve döküp üzerini köpükle tamamlayın.

Sonra, yumuşatmak için şekeri kahvenin içine batırın, daha sonra küp şekerden bir ısırık alıp kahvenizden bir yudum için.

Kahvenin cezvenin dibine yakın telve kısmına ulaştığınızda, telveyi aşağıda tutmak için kaşık kullanın.

12 Things You Must Do in Sarajevo

Olimpik kayak pistini görün.  

Saraybosna Kızak genellikle kentin yakın tarihinin sıralanışının bir tasviri olarak görülüyor.

80lerde Saraybosna gelişiyordu ve 1984 kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yaptı. Sadece on yıl sonra ise kendini Bosna savaşının ortasında buldu.

O zamandan beri şehir canlanmaya ve popüler bir turizm kenti olmaya devam etti.

12 Things You Must Do in Sarajevo

Benzersiz yemek deneyimini paylaşın.

Eski Şehir’in kalbinde Olmak ya da Olmamak adında (Cizmedziluk 5), sadece iki masalı rahat bir restoran bulacaksınız.

Ziyaretiniz esnasında siparişinizi alan kadın daha sonra mutfağa girip onları pişirecek.

Menüsü geniş ama benzersiz bir lezzete sahip olan çikolata biberli bifteği denemelisiniz.

Şehrin görüntüsünü edinin.

Sarajevo’nun nefes kesici panoramik manzaraları için Beyaz Tabya’ya doğru yönelin.

Birinci Dünya Savaşı’nın Başladığı Yeri Ziyaret Edin.

1914 yılında Avusturya Prensi Franz Ferdinand ve karısı Saraybosna’da vurularak öldürüldü. Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan bu suikastın işlendiği yer bir taşla işaretlendi.

Rakı çeşitlerini tadın.

Rakı, Bosna Hersek’te yaygındır ve geleneksel içki olarak kabul görmektedir. Şehrin her yerindeki pek çok bar ve restoranda rakının çeşit çeşit örneklerine rastlayabilirsiniz.

12 Things You MUST Do in Sarajevo, Bosnia. Click the pin to read the post from www.flirtingwiththeglobe.com

yararlanılan kaynak

KARISA KLEE

tr_TRTurkish