Santa Cruz del Islote: Yepyeni Bir Yaşam Şekli

2.4 dönümlük bir ada olan Santa Cruz del Islote, San Bernardo takımadalarının kalbinde, Kolombiya kıyısında yer almaktadır. Bu son derece küçük mercan adası 1.200 nüfusa sahiptir; Büyüklüğü göz önüne alındığında, buradaki nüfus yoğunluğu Manhattan’ın dört katından daha fazla! Adada yaşam koşulları modernlikten tamamen uzak. Günde sadece 5 saat elektrik var, musluktan akan su yok ve tatlı suyun tek kaynağı da Kolombiya donanması, oda ayda bir kez geliyor.

fotoğraf: Angélica Montes Arango

Adada yerleşim başlayalı 150 yıl olmuş ve zorlu koşullara rağmen kimsenin göç etmeye niyeti yok. Efsaneye göre, balık avlamak için yeni yerler ararken küçük bir balıkçı grubu bu adayı keşfetti. Hava karardığı için geceyi adada geçirmeye karar vermişler ve adayı çok sevdiklerini fark edip oradan ayrılmamışlar.

fotoğraf: Ricardo Durán/Flickr

Balık tutmak günümüzde ada halkının en önemli işi durumunda. Bölgede ayrıca bir restoran, bir disko, birkaç bakkal ve bir okul, birkaç da turistik yer bulunuyor. Sayısı giderek artan yerli halk, bugün lüks tatil yerlerinde veya restoranlarda çalışmak için Mucura gibi yakın adalara gidiyor.

fotoğraf: Camila/Flickr

Ada yaklaşık bir buçuk futbol sahası büyüklüğünde. Yani saklanacak bir yeri yok. Bu yüzden suç oranı sıfır ve kapılar kilitlenmiyor. Yerli halkın çoğunluğu adadaki yaşamı huzurlu ve sakin olarak tanımlıyor ve herhangi bir şeyin ticaret yapmıyorlar.

fotoğraf: Juan Reyes/Panoramio

fotoğraf: Juan Madrigal/Flickr

Camila/Flickr

 

kapak fotoğrafı: Sofia Londoño/Flickr

kaynak: unusualplaces

tr_TRTurkish