SALT Ulus ve SALT Galata’da Gösterim: Kayıp Üniversite Vincennes

1968 Mayıs’ındaki öğrenci hareketlerini takiben Paris’te kurulmuş olan Vincennes Deneysel Üniversite Merkezi’ni anlatan belgeselin gösterimleri, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilecek.

Virginie Linhart’ın, 2008 tarihli Le jour où mon père s’est tu [Babamın Sustuğu Gün] (2008) kitap çalışmasının ardından çektiği bu belgesel, sıra dışı bir eğitim kurumu olan Centre Universitaire Expérimental de Vincennes’ı [Vincennes Deneysel Üniversite Merkezi] anlatır. Mayıs 1968’deki öğrenci hareketlerinin somut bir sonucu olarak, 1969’da Paris’te faaliyete geçen merkez, daha önce örneği görülmemiş bir sistemde eğitim vermiştir.

Michel Foucault başkanlığındaki felsefe bölümünün eğitim kadrosunda, aralarında Gilles Deleuze, Jacques Lacan, Noam Chomsky ve François Châtelet ile yönetmenin babası Robert Linhart’ın da bulunduğu önemli isimler yer alır. Hiyerarşi ve formalitelerin reddedildiği merkez, yaş ve eğitim durumu gözetmeksizin herkesin katılımına açıktır. 1980’de Saint-Denis’ye taşınmasını takiben kapatılan Vincennes Deneysel Üniversite Merkezi, Paris 8 Üniversitesi’nin temelini oluşturur.

Linhart, arşiv materyalleri, eski öğrenci ve eğitmenlerle söyleşiler ile çocukluk anılarından hareketle hazırladığı belgeseliyle bu özgürlükçü kurumun deneysel yapısı ile unutulan tarihine ışık tutar.

24 Kasım, 19.30                                                    25 Kasım, 19.00

SALT Ulus                                                    SALT Galata, Oditoryum

Gösterim: Vincennes, l’université perdue [Kayıp Üniversite Vincennes] (2016)

Yönetmen: Virginie Linhart

95 dakika

Fransızca; Türkçe altyazılı

Bu gösterimler, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir.

Görsel, Vincennes, l’université perdue [Kayıp Üniversite Vincennes] (2016) belgeselinden bir kare ©AGAT Films & Cie

 

tr_TRTurkish