Sabahattin Ali’nin Hayatını Anlatan Roman ‘Yeşil Mürekkep’ Yayımlandı

Osman Balcıgil’in, usta yazar Sabahattin Ali’nin hayatını anlattığı yeni romanı ‘Yeşil Mürekkep’ yayımlandı.

Ela Gözlü Pars Celile adlı romanıyla okuyucunun beğenisini kazanan Osman Balcıgil, yazdığı yeni romanı ‘Yeşil Mürekkep’te Sabahattin Ali’nin yazarlığa başlama hikayesini, hapishane zamanlarını, öğretmenlik yıllarını, aşklarını ve yaşadığı sıkıntıları konu ediniyor.

Kitabın Tanıtımı:

Sabahattin Ali, Bulgaristan’a kaçmasını sağlayacak kişinin istihbarat ajanı olduğunun farkına varamadı. Kendisini, adı ölüm olan o dipsiz kuyuya bıraktı.

“Kuyucaklı Yusuf”, “İçimizdeki Şeytan”, “Kürk Mantolu Madonna”, bir dolu öykü ve çoğu şarkı olacak şiirler yazamayacaktı artık. Devlet eliyle öldürülecek, “Ankara” isimli yeni romanı da yarım kalacaktı. Başkentte devletin acımasız çarklarının nasıl döndüğünü, siyasilerin ve bürokratların kirli ellerinin nerelere uzanabildiğini yazacaktı mümkün olsa.
Yazamadı.

Başına indirilen bir odun parçasıyla, kanlar içinde yığıldı yere. Yeşil mürekkepli dolmakalemi düştü cebinden. Çantasından, yeni romanının sayfaları savruldu etrafa. Yazıları yetim kalmıştı. Biricik kızı Filiz de öyle. Gözleri bir daha açılmamak üzere kapanırken, cüzdanında güzel Aliye’nin fotoğrafları da ağlıyordu.

Kısacık bir hayata, nesilden nesile miras kalacak eşsiz eserler sığdırmayı başarmış, vatansever bir aydındı Sabahattin Ali. Yazılarıyla haksızlığa, baskıya ve dayatmalara başkaldıran, aşka âşık bir sevda adamıydı.

“Ela Gözlü Pars Celile”nin yazarı Osman Balcıgil’in kaleminden dökülen “Yeşil Mürekkep” acılı kuşağın mücadelesini tarihe not düşen emsalsiz bir roman.

yesil-murekkep

What's your reaction?

tr_TRTurkish