Roxy Music Bu Yıl Sekiz Stüdyo Albümünün Tamamını Plak Olarak Yeniden Yayınlayacak

Roxy Music, grubun sekiz stüdyo albümünün tamamını yeniden yayınlanacağı bir vinil yeniden düzenleme serisi duyurdu.

Yıl boyunca sürecek yeniden yayınlama serisi, grubun kendi adını taşıyan ve bu yıl 50. Yılını devirecek ilk albümlerini ve devamı olan ‘For Your Pleasure’ ile 1 Nisan’da başlayacak.

Sekiz albümün tamamı, Londra’daki efsanevi Abbey Road Studios’ta Miles Showell tarafından yeniden düzenlenirken, yeniden basımlarda albümlerin kapak görsellerinin de yeni, gözden geçirilmiş versiyonları da yer alacak.

Albümler 2022 yılı boyunca çiftler halinde yeniden basılacak ve dinleyiciyle buluşacak.

1970 yılında grubun solisti ve söz yazarı olan Bryan Ferry ve bas gitarist Graham Simpson tarafından kurulan Roxy Music, 1976 ve 1983 yıllarında grup faaliyetlerine ara vermiş olsa da 2001 yılında bir konser turu için bir araya geldi ve sonraki yıllarda aralıklı olarak birlikte turneye çıktılar.

Grubun diğer uzun süreli üyeleri Phil Manzanera (gitar), Andy Mackay (saksafon ve obua) ve Paul Thompson (davul ve perküsyon) idi. Diğer üyeler arasında ise Brian Eno (synthesizer), Eddie Jobson (synthesizer ve keman) ve John Gustafson (bas) vardı.

1972’de kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayınlayan grup, erken dönem İngiliz punk müziğini önemli ölçüde etkilerken, glam rock ve new wave akımları için de çok yönlü ve yenilikçi bir model sağladı. Bununla da kalmayarak göz alıcı modaya odaklanarak kendine özgü görsel ve müzikal markasını da yansıttı.

tr_TRTurkish