Rotterdam’ın Küp Evleri

Rotterdam pek çok kişi tarafından Hollanda’nın yaratıcı başkenti olarak görülür. Rotterdam’ın Küp Evleri şehrin avangard olana karşı duyduğu heyecanın parıltılı bir örneği.

1970’lerin sonlarında Rotterdam şehir yetkilileri, limana ve yaya köprüsüne yakın bir yerde nasıl bir konut kompleksi inşa edileceğini düşünüyorlardı. Vizyoner mimar Piet Blom bir tür kentsel orman işlevi görecek, birbirine bağlı Küp Ev projesini önerdi. Blom, her Küp Evin kendi ağacı olduğunu söyledi. Blom’un Küp Evleri canlılıklarını ve göz alıcı benzersizliklerini daha da vurgulamak için parlak sarıya boyandı.

depositphotos.com

Küp Evler eğimli görünüyor; 3 tarafı yere, 3 tarafı da gökyüzüne bakıyor. Üç katlı Küp Evlerin her biri doğal ışığın içeri girmesini sağlayan çok sayıda pencereye sahip. Üçgen şeklindeki zemin katta yemek odası, banyo ve çalışma masası bulunuyor. İkinci katta çok sayıda dikdörtgen ve üçgen pencere, iki yatak odası ve bir banyo var. En üst katta, Rotterdam’ın Eski Limanı’nın ve şehir merkezinin panoramik manzarasını sunan bir cam piramit bulunuyır. Üçüncü kat yatak odası, salon veya güneşlenme odası olarak hizmet veriyor.

depositphotos.com

Rotterdam Küp Evleri’nin iç mekanını merak eden gezginler Kijk-Kubus Müze-ev’i ziyaret edebiliyor. Ziyaretçiler küçük bir ücret karşılığında Küp Evler’in köşeli iç mekanını gezebiliyor. Cube House’un eğimli duvarları sizi hareket bulantısı hapı almaya mecbur bırakmıyorsa Stayokay, gezginlere geceyi bir Cube House’da geçirme fırsatı sunuyor. Ziyaretçiler ücretsiz kahvaltı, rahat bir yatak ve Rotterdam’ın panoramik manzarasını sunan özel girişli bir Cube House stüdyosu kiralayabiliyor.

depositphotos.com

kaynak

tr_TRTurkish