Rotka Ajanda’dan Haftanın 5 Etkinliği

1 – Mahalinde İşbirlikleri

Bir süredir devam eden gayrıresmi diyaloglarını ‘kurumsal’ bir çatı altında toplamak isteyen sanatçılar Didem Erbaş ve Merve Ünsal, Pasaj’ın mahalledeki varolan işbirliklerine ile kendi yeni işbirliklerini harmanlıyor.

Foto: Giorgio Caione

Foto: Giorgio Caione

Birlikte bir şey üretmek mümkün mü? Mahalleyle sanat mekanları ve üreticilerinin ne gibi ilişkiler kurması doğal, ne gibi ilişkiler yararlı? Yarar ne demek? Geçici işbirlikleri ve biraradalıkların doğasındaki yapısal prekerliği merkezine olan bu durum, bir deney halini temsil etme arzusundan çıkıyor.

24 Aralık Perşembe saat 18.00’de üç hafta boyunca devam edecek projelerini tanıtacak ve katılımcılarla tartışacak olan ikili sonraki 3 hafta Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri mahallede çalışacak Cumartesi günleri İsmail’in mekanında ilerleyen projelerini paylaşıma açacaklar.

Mahalinde İşbirlikleri –
Mekana Müdahale
Merve Ünsal, Didem Erbaş
Mekan: PASAJ Tarlabaşı (Bostan Mah. Kurdela Sok. No: 43/A, Beyoğlu (İsmail’in yeri))

2 – Mutfak ve İtiraflar

Mutfak ve İtiraflar gösterisi, 23-27 Aralık 2015 tarihleri arasında toplam altı gösteriyle Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

309741_mutfakveitiraflar_600x400_outdoortv-01_1448984625

Hayat mutfakta pişer! İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), dünyanın en iyi sirk topluluklarından Les 7 Doigts de la Main’i (Yedi Parmak) beş duyuya hitap eden, yaratıcı ve lezzetli bir performansla İstanbul’da ağırlıyor.

Intema Mutfak sponsorluğunda, 23-27 Aralık arasında toplam altı gösteriyle Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak Mutfak ve İtiraflar, akrobasi ile dansı yürekleri hoplatacak bir koreografiyle mutfağa taşıyor.

Bugüne dek sahnelendiği her yerde büyük beğeni toplayan benzersiz gösterinin koreografisi, topluluğun sanat yönetmenleri ve kurucuları Shana Carroll ile Sébastian Soldevila’ya ait… İkili, 2008 yılında Cirque du Soleil’in Quebec 400. yıl gösterisinin koreografisini de hazırlamış ve büyük övgüler kazandı.

3 – Fazıl Say & Nicolas Altstaedt

Avrupa turnesi sonrası Salzburg Mozarteum’da albüm kaydı için bir araya gelen Say ve Altstaedt 22 ve 23 Aralık tarihlerinde İstanbul CKM’de dinleyicilerle buluşuyor.

Fazıl Say ve Nicolas Altstaedt 22 – 23 Aralık tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşuyor.

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say ile kazandığı ödüllerle dünyanın en başarılı genç çellisti olarak anılan Nicolas Altstaedt Türkiye’de ilk konserlerine hazırlanıyor. Avrupa turnesinde beraber bir çok başarılı konsere imza atan ikili, Türkiye’deki ilk konserlerinde CKM’nde dinleyicileri ile buluşuyor.

İlk olarak 2012 yılında BBC tarafından Fazıl Say’a verilen eser siparişi olan “Dört Şehir Piyano ve Viyolonsel Sonatı” için bir araya gelen ikilinin muhteşem enerjisi dinleyicileri büyülemeye devam ediyor.

4 – Faust

Goethe’nin ünlü eseri Faust, 23 Aralık’ta Küçük Salon’da seyirci ile buluşuyor.

Goethe’nin Faust metni ele alınarak tanrı ve şeytan ilişkisi, iyilik ve kötülük, ahlak ve ahlaksızlık kavramları yeniden irdeleniyor. Sözsüz gerçekleşen performanslarda beden ve ses kullanımı öne çıkarak seyircinin izleme formu her seferinde yeniden biçimlendiriliyor. Şiddetin nasıl tatmin edilmez bir arzu nesnesi olduğunu birebir gördüğümüz şu dönemde ötekileştirmenin verdiği dayanılmaz hafiflik ve görevini yerine getirmiş olma duygusu varlıklarımızı yapay özgürlüklere itiyor. Kimse suçlu, kimse kirli, kimse günahsız değil. Neyden utanacağımızın adı daha önce konulduğundan utanç bir erdem değil. Günah ise insana içkin bir gerçeklik… Geriye bir tek kendimizi kabullenmek kaldı.

Yer: Küçük Salon

Adres: Caferağa Mah. Soner Sok. (Eski Sokullu Sok.) No:15/B Kadıköy İstanbul

5 – Socrates Yeni Yıl Partisi

“Düşünen Spor Dergisi” Socrates’in yeni yıl partisi, 25 Aralık’ta Salon İKSV’de gerçekleşiyor.

“Socrates Dergi olarak okurlarımızla, en azından bir bölümüyle buluşabilmek için bir yılbaşı partisi düzenliyoruz. Yeni yıla daha fazla umut, hayal ve berrak zihin ile girebilmek için sizleri bekliyoruz. Ayrıca parti için bilet alan ilk 40 kişiye de küçük bir sürprizimiz olacak. Korkmayın size derginin çeşitli nüshalarını dağıtmayacağız. İyi seneler…”

Yer: Salon İKSV

Adres: Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane 34433 Beyoğlu İstanbul

tr_TRTurkish