‘Robin Hood’dan’ The Sisters Brothers”a, Yılın Gişede Mutsuz Eden Filmleri

2018, önceki yıla göre sinemada izleyici sayısının arttığı bir yıl oldu. Avengers, Black Panther ve Incredibles 2 gibi filmler gişe rekorları kırdı.

Ama aynı zamanda, 17 milyon dolarlık küçük bütçesine rağmen dünya çapında 340 milyon dolar kazandıran A Quiet Place gibi prodüksiyonların büyük başarısına bakmak da önemli. Crazy Rich Asians, 238 milyon (30 milyon bütçeyle) ve Halloween de 252 milyon dolarlık (10 milyonluk bir bütçeyle) gişe başarıları elde etti.

Tabii durum herkes için güllük gülistanlık değil. Başarısız olanlar, istedikleri karı elde edemeyen ve zarar edenler de var. Bunlar arasında sonucu hak edenler olduğu gibi kalitesinin karşılığını gişede alamayanlar da bulunuyor.

Disney Variety tarafından derlenen bu listede iki sürpriz var. Örneğin, The Nutcracker, 100 milyon bütçesine rağmen sadece 138 milyon dolar kazandı. Aynısı, A Wrinkle in Time için de geçerli, 132 milyon hasılat, filmin 100 milyon bütçesinden sadece biraz daha fazla.

Listede başka bir kârsız gişe rekortmenleri de var. Örneğin, Robin Hood (100 milyonluk bir bütçeyle gişede 65 milyon dolar), The Girl in the Spider’s Web (43 milyonluk bir bütçeyle gişede 31 milyon) ) ve komedi filmi The Happytime Murders  (40 milyonluk bir bütçeyle gişede 27 milyon).

Listedeki en hüzün veren film, Jacques Audiard’ın mükemmel The Sisters Brothers’ı. Muhteşem oyuncu kadrosuna rağmen izleyici ikna edemeyen film 38 milyon dolarlık bütçesinin karşılığında gişede 10,5 milyon dolarda kaldı.

tr_TRTurkish