Ringo Starr, Yapay Zekâ Destekli “Son” Beatles Şarkısının “Çoktan çıkmış olması gerektiğini” Söyledi

Ringo Starr, yapay zekanın yardımıyla hazırlanan “son” Beatles şarkısı hakkında bir güncelleme paylaştı ve şarkının “çoktan çıkmış olması gerektiğini” söyledi.

Şarkı ilk olarak bu yılın başlarında Paul McCartney tarafından tanıtılmış ve McCartney verdiği bir röportajda The Beatles’ın 2023 yılında “son” bir şarkı yayımlayacağını açıklamıştı.

Müzisyene göre, şarkı üzerinde çalışmak için yapay zekâ teknolojisinden yardım aldı ve bu sayede merhum üyeler John Lennon ve George Harrison’ın demo kayıtlarını ayıkladı. Bunları kendisinin ve Ringo Starr’ın yeni kayıtlarıyla bir araya getirerek Lennon’ın ölümünün üzerinden kırk yılı aşkın bir süre geçtikten sonra bir şarkı yarattı.

AP News’e verdiği yeni bir röportajda konuşan Starr, uzun zamandır beklenen şarkının sözde çıkış tarihine ışık tuttu ve şimdiye kadar çoktan yayımlanmış olması gerektiğini açıkladı.

Söylentiler bunu bizim uydurduğumuz yönündeydi. Sanki bunu zaten yapacakmışız gibi… Bu, dört Beatles üyesini bir arada göreceğiniz son parça olacak. John, Paul, George ve Ringo.”

Hayranların parçayı ne zaman dinleyebilecekleri ya da adını ne zaman öğrenebilecekleri sorulduğunda ise şu yanıtı verdi “Çoktan çıkmış olmalıydı.”

Starr parça hakkında ilk kez konuşmuyor. Bu yazın başlarında davulcu, hayranların parçanın yapay zekâ tarafından domine edildiği konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını ve nihai sonucun kulağa “güzel” geldiğini açıkladı.

Yapay zekâya bağlı değil… Bir şey yapıyormuş gibi davranmıyoruz. Bu aslında John’un sesi, Paul’ün sesi ve bas gitarı, George ritim gitarda ve ben de davul çalıyorum” dedi.

Yeni olan iki şey Paul’un bası ve benim davulda olmam… Sadece aylar önce burada gerçekten çalıştım. Ve işe yaradı” diye ekledi. “Bu çok güzel bir şarkı. Etrafında olup biten tüm çılgınlığa rağmen yine de güzel bir parça. Ve bizim son parçamız.”

McCartney ayrıca şarkının yapay zekâ kullanılarak oluşturulmasına temkinli yaklaşan hayranlarını rahatlatmak için benzer bir duygu paylaştı ve şarkıda “yapay ya da sentetik olarak oluşturulmuş” hiçbir şey bulunmadığını açıkladı.

Bu konuda bazı kafa karışıklıkları ve spekülasyonlar gördük. Dışarıda çok fazla tahmin çalışması var gibi görünüyor. Bu aşamada çok fazla şey söyleyemem ama açık olmak gerekirse, hiçbir şey yapay ya da sentetik olarak yaratılmadı. Hepsi gerçek ve hepimiz üzerinde çalıyoruz” diye açıkladı.

Bazı mevcut kayıtları temizledik – yıllardır devam eden bir süreç. Umarız siz de bizim kadar seversiniz. Daha fazla haber zamanı geldiğinde.”

NME.com

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

What's your reaction?

tr_TRTurkish