Refik Anadol, Amazon yağmur ormanı veri heykeli için Brezilya’daki Yawanawá kabilesiyle işbirliği yapıyor

Yeni medya önde geşen sanatçısı Refik Anadol, yağmur ormanlarından gelen gerçek zamanlı verilere yanıt veren çok katmanlı bir dijital sanat eseri üzerinde çalışırken Brezilya Amazon’una özgü Yawanawá topluluğuyla işbirliği yapıyor.

Impact One tarafından yaptırılan Winds of Yawanawá, merkezi bir video çiziminden ve bin adet benzersiz ve dinamik olarak gelişen NFT veri resminden oluşan bir koleksiyondan oluşuyor. Anadol, üretken yapay zeka serisini Aldeia Sagrada ve Nova Esperança topluluklarıyla birlikte yarattı ve izleyicileri için dünyanın en hayati ekosistemlerinden biri olan Amazon yağmur ormanlarının görsel bir sunumunu yaratırken aynı zamanda onu korumanın önemini vurguladı. Her bir veri resmi, kabilenin köyünden rüzgar hızı, şiddetli rüzgarlar, yön ve sıcaklık dahil olmak üzere hava durumu verilerini kullanıyor. Bunlar daha sonra genç Yawanawá sanatçılarının çalışmalarıyla birleştiriliyor ve veri pigmentasyonunun geleneksel şekilleri ve renklerinin büyüleyici bir oyunu ortaya çıkıyor.

Refik Anadol, Yawanawá Şefleri Nixiwaka ve Isku Kua, aile üyeleri Ninunihu ve Ykashahu Yawanawá ile birlikte Temmuz ayının başlarında Rezonans Karşılaşmaları yaz sanat programını başlatmak için Scorpios Mikonos’ta projeyi tanıttı. NFT’lerin satışından elde edilen gelirler doğal ve kültürel miraslarını korumalarını desteklemek için bir bağış toplama girişiminin parçası olarak doğrudan Yawanawá topluluğuna gidiyor.

GÖRSEL: Fotinos Bakrisioris’e ait etkinlik görüntüleri, sanatçı ve Scorpios Mykonos’un izniyle sanat eseri fotoğrafları

kaynak

tr_TRTurkish