Queen Gitaristi Brian May, Şimdiye Kadarki En Büyük Asteroit Örneğini Dünya’ya Getirme Görevine Yardımcı Oluyor

Queen gitaristi Brian May, NASA’nın şimdiye kadarki en büyük asteroit örneğini Dünya’ya geri getirme görevinde kritik bir rol oynadı.

Aynı zamanda bir astrofizikçi olan ve 2007 yılında Imperial College’dan doktorasını alan efsanevi gitarist, örneğin alındığı bölgenin belirlenmesine yardımcı oldu.

May, her iki gözle bakıldığında üç boyutlu bir sahne oluşturmak için kullanılabilen bir çift iki boyutlu görüntüyle uğraşma süreci olan stereoskopi konusunda uzman. Bu süreç, uzay aracının kendisine zarar vermeden ya da tahrip etmeden numune toplayabileceği yerlerin belirlenmesine yardımcı olmak açısından çok önemliydi.

24 Eylül’de NASA’nın Osiris-Rex görevi kapsamında asteroid Bennu’dan toplanan yaklaşık 250 gr kaya ve toz içeren bir kapsülün Utah’taki çöle paraşütle indiği açıklandı.

May ve çalışma arkadaşı Claudia Manzoni, asteroit Bennu’daki olası numune alanlarının kısa listesine katkıda bulundu. May BBC’ye verdiği demeçte “Her zaman bilimin yanı sıra sanata da ihtiyacınız olduğunu söylerim” dedi.

May şunları ekledi: “Bu sanatsal bir şey gibi. Uzay gemisinin düşüp düşmeyeceğini ya da Nightingale adı verilen ve nihai olarak seçilen alanın hemen kenarında bulunan bu ‘kıyamet kayasına’ çarpıp çarpmayacağını bilmek için araziyi hissetmeniz gerekir. Eğer böyle bir şey olsaydı felaket olurdu. Amerikan vergi mükelleflerinin bir milyar doları tehlikedeydi.”

May yeni bir video mesajında, bu tarihi görevde yer almaktan duyduğu gururu dile getirdi.

May Nasa TV’ye verdiği demeçte “OSIRIS-REx’in bir ekip üyesi olmaktan büyük gurur duyuyorum” dedi. “Bugün sizinle birlikte olamıyorum, keşke olabilseydim ama bir Kraliçe turu için prova yapıyorum, ancak bu değerli örnek geri alınırken kalbim sizinle birlikte. Numune dönüş gününüz kutlu olsun ve bu görevde inanılmaz derecede sıkı çalışan herkesi tebrik ediyorum.”

Bilim insanları örneklerin Dünya’da yaşamın nasıl başladığını açıklamaya yardımcı olacağını umuyor.

May kısa bir süre önce müzikte yapay zekanın artan popülaritesine ilişkin görüşlerini paylaştı ve bunu “son derece korkutucu” olarak nitelendirdi. “Bu beni endişelendiriyor ve bu konuda üzgün hissetmeye hazırlanıyorum” diye ekledi.

Brian May, photo credit: Jo Hale/Redferns

NME.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish